Rocznice Najważniejsze. 28 września
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 28 września?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 28 września
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 28 września? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
551 p.n.e. – Według tradycyjnych przekazów tego dnia urodził się Konfucjusz, chiński filozof, którego myśl dała początek jednemu z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych systemów filozoficzno-religijnych w historii – konfucjanizmowi. Na pamiątkę urodzin Konfucjusza dn. 28 września na Tajwanie obchodzony jest Dzień Nauczyciela.
480 p.n.e. – Najczęściej przyjmuje się, że tego dnia (lub 27 września) doszło do bitwy pod Salaminą, jednej z najważniejszych batalii świata starożytnego, w której flota grecka pokonała flotę perską, co stanowiło punkt zwrotny wojny ostatecznie wygranej przez Greków.
48 p.n.e. – U wybrzeży Egiptu na rozkaz faraona Ptolemeusza XIII zamordowano Gnejusza Pompejusza Wielkiego, rzymskiego konsula, jednego z najwybitniejszych wodzów wojskowych w dziejach Republiki, współtwórcę triumwiratu. Zginął opuszczony przez sojuszników po porażce z Juliuszem Cezarem w bitwie pod Farsalos (9 sierpnia 48 r.p.n.e.). Jego porażka, a następnie śmierć, utorowały Cezarowi drogę do objęcia dożywotniej dyktatury.
1066 – Armia pod wodzą Wilhelma I Zdobywcy wylądowała u wybrzeży Anglii (Pevensey w Sussex). Rozpoczął się podbój normański, który zakończył panowanie władców anglo-saskich, pierwszych królów Anglii, i zapoczątkował nową erę w dziejach Wysp Brytyjskich.
1651 – Podczas powstania Chmielnickiego przedstawiciele Rzeczpospolitej oraz Kozaków zawarli ugodę w Białej Cerkwi, która chwilowo zamroziła konflikt, jednak nie doprowadziła do jego zakończenia, ponieważ nie satysfakcjonowała w pełni żadnej ze stron.
1864 – W Londynie powstała I Międzynarodówka (Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotników). Jej współzałożycielem i liderem był m.in. Karol Marks.
1878 – W sali krakowskiego Urzędu Miasta po raz pierwszy zaprezentowano na wystawie obraz Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.
1939 – Podczas kampanii wrześniowej skapitulowała Warszawa. Tego samego dnia III Rzesza i ZSRS zawarły Traktat o granicach i przyjaźni, na mocy którego wbrew prawu międzynarodowemu wytyczono granicę niemiecko-sowiecką na terytorium okupowanej Polski.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka