Rocznice Najważniejsze. 29 czerwca

Ignacy Jan Paderewski, rocznice najważniejsze, 29 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 29 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 29 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 29 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1440: Kazimierz Jagiellończyk, syn Władysława Jagiełły, późniejszy król Polski (jako Kazimierz IV) został wielkim księciem litewskim.

1881: W Sudanie wybuchło powstanie Mahdiego, trwające aż do 1899 r.

1886: Urodziła się Ada Sari, (właśc. Jadwiga Szajer), polska śpiewaczka operowa, aktorka i nauczycielka, jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX w., która zdobyła uznanie na całym świecie.

1886: Urodził się Robert Schuman, francuski polityk, minister finansów, minister spraw zagranicznych oraz dwukrotny premier Francji, jeden z najważniejszych twórców polityki integracji europejskiej.

1900: Powstała Fundacja Nobla.

1913: Rozpoczęła się II wojna bałkańska między Bułgarią a Serbią i wspierającymi ją Grecją, Rumunią i Czarnogórą. Stroną konfliktu walczącą przeciw Bułgarii była również Turcja.

1930: Urodził się Sławomir Mrożek, polski pisarz i rysownik, autor m.in. zbiorów opowiadań „Półpancerze praktyczne”, „Słoń”, „Wesele w Atomicach”, czy dramatów takich jak „Tango”, „Emigranci”, „Portret”, „Miłość na Krymie”, „Policja” i „Indyk”.

1941: Zmarł Ignacy Jan Paderewski, pianista i kompozytor, jeden z najwybitniejszych muzyków XX w., jednocześnie polityk i działacz niepodległościowy, w 1919 r. premier i minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej, delegat z ramienia Polski na konferencję pokojową w Paryżu (1918-1919), jeden z Ojców Niepodległości.

1956: Podczas wydarzeń Poznańskiego Czerwca premier Piotr Jaroszewicz wypowiedział słowa, które przeszły do historii jako symbol opresji w systemie komunistycznym PRL: Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie!

2018: Zmarła Irena Szewińska, najwybitniejsza polska lekkoatletka, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich – w tym trzech złotych, ponadto multimedalistka Mistrzostw Europy (10 medali) oraz Halowych Mistrzostw Europy (6 medali), rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200 i 400 metrów, a także w skoku w dal, wielokrotna zwyciężczyni plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Sportowca Roku.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 czerwca 2024