Rocznice Najważniejsze. 29 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 29 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 29 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 29 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 29 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1170 – Arcybiskup Canterbury Tomasz Becket został zamordowany przez zwolenników króla Anglii Henryka II.

1380 – Zmarła Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka, królowa Węgier jako żona Karola Roberta, matka króla Węgier i Polski Ludwika Wielkiego, babka Jadwigi Andegaweńskiej, regentka na polskim tronie w czasach panowania jej syna, który większość czasu spędzał na Węgrzech.

1655 – W trakcie potopu szwedzkiego polska szlachta pod wodzą hetmana wielkiego koronnego Stanisława „Rewerę” Potockiego i hetmana polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego zawiązała przy królu Janie II Kazimierzu konfederację tyszowiecką, w celu podjęcia walki z najeźdźcą.

1809 – Zmarł Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego, współtwórca Konstytucji 3 maja, prezes Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego w 1807 r.

1902 – Urodził się Henryk Wars (właśc. Henryk Warszawski), kompozytor, dyrygent, pianista, jeden z pionierów jazzu w Polsce.

1915 – Urodził się Stanisław Broniewski, ekonomista, żołnierz, podporucznik Wojska Polskiego i naczelnik Szarych Szeregów podczas II wojny światowej, dowódca Akcji pod Arsenałem, powstaniec warszawski.

1920 – Urodził się Ludwik Jerzy Kern, poeta, satyryk, publicysta, tłumacz, autor utworów dla dzieci, m.in. „Ferdynand Wspaniały”, „Proszę słonia” i tekstów popularnych piosenek, m.in. „Nie bądź taki szybki Bill”, „Wojna domowa” czy „Cicha woda”.

1926 – Zmarł Rainer Maria Rilke, austriacki poeta, pisarz, jeden z czołowych autorów przełomu XIX i XX w.

1926 – Rozpoczęło działalność przedsiębiorstwo Żegluga Polska.

1928 – W wyniku połączenia prywatnych linii lotniczych Aerolot i Aero powstało przedsiębiorstwo Polskie Linie Lotnicze LOT, które 1 stycznia 1929 r. rozpoczęło działalność jako przewoźnik narodowy.

1929Kazimierz Bartel został premierem RP.

1944 Niemcy wysadzili pałac Saski, pałac Brühla i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego w ramach akcji wyburzania Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego.

1949 – Powołano Wytwórnię Filmów Dokumentalnych (późniejsza WFDiF).

1989 – Sejm kontraktowy uchwalił tzw. nowelę grudniową, która weszła w życie 31 grudnia. Wprowadzała ona zmiany do wciąż obowiązującej Konstytucji PRL, m.in. zmieniając nazwę państwa z Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska oraz przywracając koronę Orłu Białemu w herbie Polski (godle).

1989Václav Havel został wybrany na urząd prezydenta Czechosłowacji.

2013 – Zmarł Wojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX-XXI w.

2016 – Skarb Państwa zakupił kolekcję Książąt Czartoryskich.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2024
Fot. Wojciech Kilar (2005 r.) / Lzur / Wikimedia.