Rocznice Najważniejsze. 29 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 29 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 29 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 29 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 29 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1648: Rozpoczęła się bitwa nad Żółtymi Wodami, pierwsza podczas powstania Chmielnickiego. Trwała do 16 maja. Zakończyła się zwycięstwem wojsk kozackich.

1832: Przedstawiciele Wielkiej Emigracji założyli Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu.

1854: Urodził się Henri Poincaré, francuski matematyk, fizyk i astronom, autor hipotezy Poincarégo (jeden z problemów milenijnych), prekursor badań nad teorią względności.

1919: Sejm Ustawodawczy ustanowił Święto Narodowe Trzeciego Maja.

1945: Żołnierze amerykańscy wyzwolili obóz koncentracyjny w Dachau.

1978: W Gdańsku powołano Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Jego założycielami byli Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski oraz Antoni Sokołowski. Ludzie skupieni wokół WZZ Wybrzeża – członkowie organizacji oraz osoby z nią współpracujące – byli głównymi organizatorami strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

1982: W kancelarii Sejmu PRL złożono tzw. List 44, będący wyrazem protestu przeciwko represjonowaniu działaczy opozycyjnych podczas stanu wojennego.

WszystkoCoNajważniejsze/Patryk Palka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 kwietnia 2024
Fot. Sierpień 1980 w Szczecinie. Zbiórka pieniędzy na Wolne Związki Zawodowe, Stefan Cieślak, CC BY 3.0, Wikimedia Commons.