Rocznice Najważniejsze. 29 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 29 maja?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 29 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 29 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
363: Zwycięstwo Cesarstwa Rzymskiego nad Imperium Sasanidów w bitwie pod Ktezyfonem.
1176: Podczas próby opanowania północnych Włoch przez cesarza Fryderyka Barbarossę doszło do bitwy pod Legnano między siłami cesarskimi a Ligą Lombardzką (związek miast północnowłoskich). Cesarz przegrał to starcie, po czym zrezygnował z prób zbrojnego zajęcia północnych Włoch na rzecz metod dyplomatycznych. W niedalekiej przyszłości zaowocowało to rozwojem autonomii tamtejszych komun miejskich (republik).
1453: Konstantynopol został zdobyty przez wojska osmańskie sułtana Mehmeda II. Jedna z dat granicznych, które symbolicznie wyznaczają koniec średniowiecza.
1500: Zmarł Bartolomeo Diaz, portugalski żeglarz, który jako pierwszy Europejczyk od czasów starożytnych opłynął południowy kraniec Afryki i dotarł do Przylądka Dobrej Nadziei (1488).
1660: Karol II wkroczył do Londynu po 9 latach przymusowej nieobecności w Anglii. Ten dzień uznaje się za moment restauracji Stuartów na angielskim tronie.
1861: Zmarł Joachim Lelewel, polski historyk, bibliograf, numizmatyk, heraldyk, działacz polityczny, prezes Towarzystwa Patriotycznego oraz członek Rządu Narodowego Królestwa Polskiego podczas powstania listopadowego, prawdopodobny pomysłodawca hasła „Za wolność naszą i waszą”. Po upadku insurekcji jeden z czołowych działaczy emigracyjnych. Twórca nurtu w historiografii polskiej zwanego szkołą lelewelowską.
1939: Zmarła Urszula Ledóchowska, założycielka Urszulanek Serca Jezusa Konającego, święta Kościoła katolickiego.
1953: Edmund Hillary wraz z szerpą Tenzingiem Norgayem jako pierwsi w historii zdobyli Mount Everest.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka