Rocznice Najważniejsze. 29 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 29 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 29 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 29 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1526: Doszło do węgiersko-tureckiej bitwy pod Mohaczem, w której zginął Ludwik Jagiellończyk, król Węgier i Czech, bratanek władcy Polski i Litwy Zygmunta I Starego. Po śmierci Ludwika Jagiellonowie stracili panowanie w państwie węgierskim i czeskim, które przeszło na dynastię Habsburgów.
1762: Zmarł Stanisław Poniatowski, polski arystokrata, żołnierz, polityk, pisarz polityczny, regimentarz generalny wojska koronnego, współtwórca potęgi rodu Poniatowskich, ojciec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz prymasa Michała Jerzego Poniatowskiego, autor m.in. „Listu ziemianina do pewnego przyjaciela z inszego województwa”, zawierającego program naprawy Rzeczpospolitej.
1920: Rozpoczęła się obrona Zamościa podczas wojny polsko-sowieckiej.
1930: Prezydent RP Ignacy Mościcki rozwiązał parlament. Nowe wybory do Sejmu i Senatu RP rozpisano na listopad.
1944: Zakończył się proces zbrodniczej likwidacji łódzkiego getta przez Niemców – największego po warszawskim na terenach okupowanej Polski.
1980: Podczas wydarzeń Sierpnia 1980 r. na Górnym Śląsku powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, a do strajku dołączyły kolejne kopalnie i zakłady pracy.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka