Rocznice Najważniejsze. 3 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 3 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 3 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 3 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 3 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1098: Podczas I krucjaty zakończyło się pierwsze oblężenie Antiochii. Krzyżowcy zdobyli miasto za wyjątkiem cytadeli.

1605: Zmarł Jan Zamoyski, polski szlachcic, jeden z najbardziej wpływowych polityków epoki, hetman wielki koronny, kanclerz wielki koronny, lider polityczny potężnego stronnictwa magnackiego, a przy tym humanista, fundator renesansowego Zamościa, założyciel Akademii Zamojskiej. 

1621: Powstała Holenderska Kompania Zachodnioindyjska.

1784: Kongres USA powołał Armię Stanów Zjednoczonych.

1808: Urodził się Jefferson Davis, amerykański wojskowy i polityk, pierwszy, a zarazem jedyny prezydent Skonfederowanych Stanów Ameryki (1861-1865).

1880: Alexander Graham Bell przeprowadził pierwszą w historii bezprzewodową transmisję telefoniczną (między dwoma budynkami oddalonymi o ok. 200-kilkadziesiąt metrów).

1890: Zmarł Oskar Kolberg, wybitny polski etnograf, kompozytor, folklorysta, badacz kultury ludowej, autor pracy Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.

1918: Wielka Brytania, Francja i Włochy ogłosiły Deklarację wersalską, zgodnie z którą po I wojnie światowej miało powstać „zjednoczone i niepodległe państwo polskie z wolnym dostępem do morza”.

1924: Zmarł Franz Kafka, austriacko-czeski pisarz pochodzenia żydowskiego, autor m.in. Procesu.

1989: Chińskie władze wysłały wojsko przeciw protestującym na placu Tian’anmen w Pekinie. Nocą z 3 na 4 czerwca żołnierze otworzyli ogień do ludności cywilnej.

1997: W tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha odbył się II zjazd gnieźnieński.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 czerwca 2024
Fot. Portret Jana Zamoyskiego, kolekcja Muzeum Pałacu w Wilanowie, domena publiczna, Wikimedia.