Rocznice Najważniejsze. 30 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 30 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 30 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 30 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 30 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1587: Rozpoczęła się elekcja po śmierci króla Stefana Batorego, w wyniku której dokonano wyboru dwóch władców: Zygmunta Wazy i Maksymiliana Habsburga. Finalnie stronnictwo tego pierwszego zwyciężyło krótką wojnę o koronę, a królem został Zygmunt III Waza.

1905: Na łamach „Annalen der Physik” ukazał się artykuł Alberta Einsteina Zur Elektrodynamik bewegter Körper, w którym fizyk wyłożył podstawy szczególnej teorii względności.

1911: Urodził się Czesław Miłosz, polski poeta, pisarz, dyplomata, tłumacz, historyk literatury, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1980 r.

1934: W III Rzeszy doszło do czystki wewnątrz struktur SA, znanej jako noc długich noży (z 29 na 30 czerwca). Hitler chciał w ten sposób wyeliminować przeciwników i rywali politycznych.

1940 i 1943: Gen. Stefan Rowecki ps. „Grot” objął funkcję komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i dowódcy Sił Zbrojnych w Kraju. Dokładnie trzy lata później przywódca polskiego podziemia został aresztowany przez Gestapo.

1946: Odbyło się referendum ludowe (znane również jako referendum 3 x TAK) sfałszowane przez komunistów.

1957: Polski Związek Piłki Siatkowej rozpoczął samodzielną działalność.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 czerwca 2024
Fot. Albert Einstein w 1947 r., autor: Oren Jack Turner, Princeton, N.J., domena publiczna, Wikimedia.