Rocznice Najważniejsze. 30 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 30 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 30 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 30 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 30 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1832 – Urodził się Stanisław Brzóska, duchowny katolicki, naczelny kapelan wojsk powstańczych w stopniu generała podczas Powstania Styczniowego, organizator oddziału powstańczego, który unikał rozbicia aż do schyłku 1864 r. Sam ks. Stanisław Brzóska został stracony 23 maja 1865 r., będąc ostatnim powstańcem styczniowym, który utrzymał się w Królestwie Polskim.

1858 – Urodził się Zygmunt Balicki, socjolog, publicysta, współzałożyciel Ligi Polskiej oraz Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego.

1877 – Zmarł Aleksander Wielopolski, margrabia, polityk, dyrektor główny Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Królestwie Polskim (1861), naczelnik Rządu Cywilnego Królestwa Polskiego (1862-1863), zwolennik polityki ugodowej i dążenia do reformowania kraju w zamian za bezwzględną lojalność okazywaną Rosji. Przeciwnik dążeń niepodległościowych, w tym nade wszystko ogólnonarodowych zrywów. Organizator branki, która była bezpośrednim powodem wybuchu Powstania Styczniowego.

1888 – Urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, chemik, ekonomista, polityk, minister przemysłu i handlu (1926-1930), minister skarbu oraz wicepremier II Rzeczpospolitej (1935-1939). Jeden z głównych inicjatorów budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), budowniczy portu w Gdyni, reformator gospodarki II RP.  

1916 – W Petersburgu został zamordowany Grigorij Rasputin.

1922 – Powstał Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).

1922 – Zabójca prezydenta RP Gabriela Narutowicza, Eligiusz Niewiadomski, został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Zamachu dokonał 16 grudnia 1922 r.

1963Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim.

2000 – Zmarł Stanisław Broniewski, ekonomista, żołnierz, podporucznik Wojska Polskiego i naczelnik Szarych Szeregów podczas II wojny światowej, dowódca Akcji pod Arsenałem, powstaniec warszawski. Ur. 29 grudnia 1915 r. 

2006 – W Bagdadzie został stracony Saddam Husajn, prawnik, polityk, zbrodniarz wojenny, prezydent Iraku w latach 1979-2003, także premier w latach 1994-2003, sprawujący władzę dyktatorską.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 grudnia 2024
Fot. Eugeniusz Kwiatkowski / Narodowe Archiwum Cyfrowe.