Rocznice Najważniejsze. 30 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 30 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 30 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 30 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 30 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

311: Ukazał się Edykt tolerancyjny Galeriusza nakazujący zakończenie prześladowań chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim oraz zezwalający im na kultywowanie swojej religii. Dokument sygnował każdy z panujących wówczas cesarzy (Konstantyn Wielki, Maksymin Daja, Licyniusz i Galeriusz), ale jego głównym architektem był ostatni z nich. Ponieważ Galeriusz zmarł w tym samym roku, nie wszystkie prowincje imperium zastosowały się do jego woli. Sytuację chrześcijan w całym cesarstwie zmienił ostatecznie edykt mediolański z 313 r. wydany przez Konstantyna i Licyniusza.

1310: Urodził się Kazimierz III Wielki, król Polski w latach 1333-1370. Monarcha często uznawany jest za najwybitniejszego w historii państwa polskiego.

1632: Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski oraz wielki książę litewski w latach 1587-1632, król Szwecji w latach 1592-1599 (tytularny do 1632 r.).

1589: Z inicjatywy papieża Sykstusa V rozpoczęto budowę Pałacu Apostolskiego.  

1789: George Washington został zaprzysiężony w Nowym Jorku na pierwszego prezydenta USA.

1803: Stany Zjednoczone kupiły Luizjanę od Francji. W rocznicę tego wydarzenia w 1812 r. dawna kolonia francuska dołączyła do amerykańskiej Unii jako 18. stan.

1904: Podczas wojny rosyjsko-japońskiej doszło do bitwy nad rzeką Yalu. Starcie zakończyło się zwycięstwem Japończyków i otwarło im drogę do Mandżurii. Była to zarazem jedna z pierwszych dużych bitew tej wojny o poważnym znaczeniu strategicznym.

1921: Wszedł w życie traktat ryski kończący wojnę polsko-sowiecką (1919-1921).

1945: Najprawdopodobniej tego dnia Adolf Hitler popełnił samobójstwo wspólnie z żoną Evą Braun.

1946: Do Krakowa powróciło 26 wagonów z dziełami sztuki zrabowanymi przez Niemców podczas II wojny światowej. Wśród nich był m.in. Ołtarz Wita Stwosza (ołtarz mariacki) oraz „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci.

1969: Leonid Teliga zakończył w Casablance samotny rejs dookoła świata, stając się tym samym pierwszym Polakiem, który dokonał tej sztuki.

1989: Zmarł Sergio Leone, włoski reżyser i scenarzysta filmowy, jedna z najwybitniejszych osobowości w historii kina, twórca gatunku znanego jako „spaghetti western”, autor kultowych filmów: Dawno temu w Ameryce, Za garść dolarówZa kilka dolarów więcejDobry, zły i brzydki oraz Pewnego razu na Dzikim Zachodzie.

2019: Cesarz Japonii Akihito abdykował na rzecz swego syna Naruhito. Była to pierwsza cesarska abdykacja w historii Japonii od 1817 r.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 kwietnia 2024
Fot. Journal „L'Express” de Neuchatel, wydanie z 3 maja 1945 r., licencja CC0, Wikimedia Commons.