Rocznice Najważniejsze. 30 listopada

Rocznice Najważniejsze. 30 listopada. Winston Churchill

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 30 listopada? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 30 listopada

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 30 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

538 – Urodził się Grzegorz z Tours, duchowny, pisarz, święty Kościoła katolickiego, autor dziesięcioksięgu „Historie”, za sprawą którego znane są wczesne dzieje państwa Franków w czasach Merowingów. Uchodzi za ojca historiografii francuskiej.

1794Szkoła Rycerska w Warszawie została zamknięta tuż po zakończeniu Insurekcji Kościuszkowskiej, niespełna rok przed dokonaniem III rozbioru Rzeczpospolitej.

1808 – W trakcie wojny na Półwyspie Iberyjskim w epoce napoleońskiej doszło do bitwy pod Samosierrą.

1835 – Urodził się Mark Twain, amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, jeden z ojców amerykańskiej literatury i najpopularniejszych twórców literackich XIX i XX w., autor m.in. „Przygód Tomka Sawyera”.

1868 – Zmarł Hipolit Cegielski, polski przemysłowiec, działacz społeczny, polityk, filozof, filolog i publicysta, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Naukowej oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, twórca i redaktor naczelny „Gazety Polskiej” w Poznaniu, założyciel zakładów przemysłowych H. Cegielski – Poznań S.A.

1874 – Urodził się Winston Churchill, brytyjski polityk, pisarz, historyk i malarz, mąż stanu, premier Wielkiej Brytanii w latach 1940-1945 oraz 1951-1955, jeden z liderów obozu aliantów podczas II wojny światowej oraz głównych architektów klęski III Rzeszy i budowniczych ładu powojennego. W 2002 r. zwyciężył w organizowanym przez BBC plebiscycie na najwybitniejszego Brytyjczyka wszech czasów. 

1900 – Zmarł Oscar Wilde, irlandzki pisarz, poeta, filolog, autor m.in. „Portretu Doriana Graya”. 

1939 – Związek Sowiecki dokonał inwazji na Finlandię. Rozpoczęła się wojna zimowa (1939-1940). Finowie, mimo utraty części terytorium kraju, zdołali obronić swoją niezależność. 

1939 – Zmarł Max Skladanowsky, niemiecki pionier kinematografii, wynalazca, współtwórca bioskopu, jednego z pierwszych aparatów kinematograficznych. Wspólnie z bratem Eugenem dnia 1 listopada 1895 r. zaprezentował publiczności 3 filmy: „Boksującego kangura”, „Zapaśnika” i „Wężowego tancerza”, a wydarzenie to zapisało się w historii jako pierwsza w dziejach publiczna projekcja filmowa.

1947 – Dzień po przyjęciu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji nr 181 ws. podziału brytyjskiego Mandatu Palestyny na dwa państwa: arabskie i żydowskie, wybuchła wojna domowa w Palestynie (1947-1948). Jej bezpośrednią kontynuacją była I wojna izraelsko-arabska (1948-1949).

1979 – Ukazał się album „The Wall” zespołu Pink Floyd, jedna z najpopularniejszych płyt w historii muzyki, która zyskała status kultowej i wpłynęła na rozwój muzyki rockowej.

1982 – Ukazał się „Thriller” Michaela Jacksona, najlepiej sprzedający się album muzyczny wszech czasów.

1993 – Miała miejsce premiera filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga.

1994 – W Krakowie przy obecności prezydenta Lecha Wałęsy oraz członków japońskiej rodziny cesarskiej otwarto Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (obecne Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”).

1988 – W siedzibie Telewizji Polskiej o godz. 20:00 rozpoczęła się transmitowana w TVP1 debata telewizyjna między Lechem Wałęsą a Alfredem Miodowiczem, członkiem Biura Politycznego KC PZPR i przewodniczącym OPZZ. Ta debata uchodzi za jedną z przełomowych w najnowszych dziejach Polski. Wałęsa był lepiej przygotowany i wypadł znacznie korzystniej niż Miodowicz, co skutkowało wzrostem społecznego poparcia dla legalizacji „Solidarności”, a w konsekwencji wpłynęło także na proces przemian politycznych w Polsce. 

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 listopada 2024