Rocznice Najważniejsze. 31 maja

Rocznice Najważniejsze. 31 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 31 maja?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 31 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 31 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1223: Mongołowie zwyciężyli Rusinów i Połowców w bitwie nad rzeką Kałką. Podczas starcia zginęło wielu książąt ruskich biorących w niej udział. Starcie przyczyniło się do uzależnienia Rusi od imperium mongolskiego.

1602: Wojska polskie rozpoczęły oblężenie Białego Kamienia podczas wojny ze Szwedami w Inflantach. Twierdza skapitulowała we wrześniu. Była to część zmagań podczas wojny polsko-szwedzkiej o dominację w regionie (1600-1611).

1640: Urodził się Michał Korybut Wiśniowiecki, syn Jeremiego Wiśniowieckiego, król Polski i wielki książę litewski w latach 1669-1673.

1740: Fryderyk II Hohenzollern zwany Wielkim został królem Prus. Podczas jego panowania państwo pruskie znacznie pomnożyło swą potęgę, a w 1772 r. dokonało pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej.

1822: Urodził się Edward Dembowski, polski pisarz, publicysta, filozof, działacz lewicy niepodległościowej, organizator powstania krakowskiego (1846 r.).

1899: Założono Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jego siedziba od lat 60. XX w. znajduje się na Rynku Głównym 35 w Pałacu Krzysztoforach.

1910: Powstał Związek Południowej Afryki, dominium brytyjskie, które po ogłoszeniu niepodległości w 1961 r. przekształciło się w dzisiejsze RPA.

1972: Richard Nixon przybył z wizytą do Polski jako pierwszy w historii urzędujący prezydent USA.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 maja 2024
Fot. „Husarz”, obraz Józefa Brandta, domena publiczna, Wikimedia.