Rocznice Najważniejsze. 4 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 4 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 4 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 4 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 4 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1102: Zmarł Władysław I Herman, władca Polski w latach 1079-1102, młodszy syn Kazimierza Odnowiciela, ojciec Bolesława Krzywoustego.

1133: Papież Innocenty II wydał bullę Sacrosanta Romana, potwierdzającą prawa zwierzchnie nad Kościołem polskim arcybiskupstwu magdeburskiemu. Dzięki staraniom dyplomacji Bolesława Krzywoustego trzy lata później, 7 lipca 1136, papież wydał kolejną bullę – Ex commisso nobis a Deo – która przyznawała polskiemu Kościołowi niezależność (tzw. Bulla gnieźnieńska).

1764: Podczas bezkrólewia po śmierci Augusta III, a na krótko przed wyborem Stanisława Augusta Poniatowskiego, sejm konwokacyjny powołał Komisję Skarbową Koronną, która przejęła kompetencje podskarbich i otrzymała nowe, dodatkowe uprawnienia (m.in. opieka nad handlem i przemysłem).

1817: Cesarz Franciszek II Habsburg zatwierdził akt fundacyjny Ossolineum.

1916: Rozpoczęła się ofensywa Brusiłowa na froncie wschodnim I wojny światowej.

1917: W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy wręczono Nagrody Pulitzera.

1920: Przedstawiciele państw Ententy oraz Węgier podpisali traktat w Trianon.

1926: Ignacy Mościcki został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP.

1940: Sukcesem zakończyła się ewakuacja Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz części wojsk francuskich, belgijskich, polskich i holenderskich z Dunkierki do Wielkiej Brytanii (operacja „Dynamo”).

1942: Rozpoczęła się amerykańsko-japońska bitwa w pobliżu atolu Midway, jedna z największych i najważniejszych podczas II wojny światowej na Pacyfiku. Starcie zakończyło się zwycięstwem USA.

1989: Doszło do masakry na placu Tian’anmen w Pekinie.

1989: Odbyła się I tura częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Obóz „Solidarności” odniósł gigantyczny sukces, zyskując 99 na 100 miejsc w Senacie RP oraz wszystkie mandaty poselskie możliwe do zdobycia drogą demokratyczną (161).

1992: W nocy z 4 na 5 czerwca Sejm RP zdecydował o odwołaniu rządu Jana Olszewskiego (wotum nieufności). 

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 czerwca 2024
Fot. Lech Wałęsa w trakcie wiecu przedwyborczego pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku (1989 r.), Stefan Kraszewski, Europejskie Centrum Solidarności, CC BY-SA 4.0, Wikimedia.