Rocznice Najważniejsze. 4 marca

Rocznie Najważniejsze. 4 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 4 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 4 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 4 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1152: Fryderyk I Barbarossa, późniejszy cesarz rzymski (od 1155 r.), przywódca III krucjaty, został koronowany na króla Niemiec.

1193: zmarł Saladyn, sułtan, założyciel dynastii Ajjubidów, jeden z najwybitniejszych muzułmańskich przywódców wojskowych i politycznych epoki średniowiecza, zdobywca Jerozolimy.

1314: zmarł Jakub Świnka, polski duchowny katolicki, arcybiskup gnieźnieński, wybitny polityk i orędownik zjednoczenia ziem polskich w dobie rozbicia dzielnicowego. W 1295 r. koronował Przemysła II na króla Polski.

1386: Władysław II Jagiełło został koronowany w katedrze wawelskiej na króla Polski. Jego małżeństwo z Jadwigą Andegaweńską zapoczątkowało związek Korony z Wielkim Księstwem Litewskim, który potrwa z krótkimi przerwami do schyłku XVIII w.

1394: urodził się Henryk Żeglarz, infant portugalski, jeden z głównych inicjatorów wielkich wypraw geograficznych. Uchodzi za twórcę imperium kolonialnego Portugalii.

1484: zmarł Kazimierz Jagiellończyk, syn Kazimierza IV i Elżbiety Rakuszanki, święty Kościoła katolickiego, patron Polski i Litwy.

1789: Weszła w życie Konstytucja Stanów Zjednoczonych, najstarsza na świecie ustawa zasadnicza, która obowiązuje do dziś. Wbrew częstemu przekonaniu nie jest to pierwsza konstytucja w historii. Poprzedziła ją bowiem konstytucja Korsyki z 1755 r. (obowiązywała do 1769 r., kiedy Republika Korsykańska przestała istnieć).

1819: urodziła się Narcyza Żmichowska, pisarka, poetka, pedagog, prekursorka feminizmu w Polsce.

1846: zakończyło się powstanie krakowskie. Jan Tyssowski, dyktator insurekcji, wraz z podległym mu oddziałem złożył broń na granicy pruskiej.

1863: Podczas powstania styczniowego stoczono bitwę pod Pieskową Skałą. Rosjanie zajęli tamtejszy zamek, lecz ich zasadniczy cel – rozbicie oddziału powstańczego – nie powiódł się. Polacy skutecznie wymknęli się z pułapki.

1886: Urodził się Kazimierz Świtalski, polski polityk, marszałek Sejmu RP w latach 1930-1935, Prezes Rady Ministrów w 1929 r.

1903: urodził się William C. Boyd, amerykański naukowiec, który odkrył, że grupy krwi są dziedziczne i nie podlegają otoczeniu.

1928: Odbył się pierwszy etap wyborów parlamentarnych w II RP. Dnia 4 marca wybierano przedstawicieli do Sejmu, 11 marca natomiast – do Senatu. Najwięcej głosów zdobył Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem.

1932: urodził się Ryszard Kapuściński, jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów, dziennikarz, publicysta, fotograf.

1941: Na ziemiach polskich zajętych przez III Rzeszę podczas II wojny światowej Niemcy wprowadzili Volkslistę.

1979: Papież Jan Paweł II ogłosił swoją pierwszą encyklikę – Redemptor Hominis.

1994: W Polsce miała miejsce premiera filmu Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Premiera międzynarodowa odbyła się 30 listopada 1993 r.

2004: zmarł Jeremi Przybora, satyryk, reżyser, poeta i aktor, współtwórca m.in. Kabaretu Starszych Panów oraz radiowego teatrzyku Eterek.

2020: W Zielonej Górze potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 marca 2024
Fot. Podobizna Władysława II Jagiełły, domena publiczna, Wikimedia