Rocznice Najważniejsze. 4 sierpnia

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 4 sierpnia?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 4 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 4 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 4 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1306: Król Czech i Polski, Wacław III, został zamordowany w Ołomuńcu. Kolejnym królem polskim zostanie w 1320 r. Władysław Łokietek, który zjednoczy monarchię piastowską i zakończy okres rozbicia dzielnicowego.

1818: Poeta Antoni Malczewski jako pierwszy Polak zdobył najwyższy szczyt Alp, a zarazem Europy – Mont Blanc.

1850: Zmarł Ignacy Prądzyński, generał dywizji sił zbrojnych Królestwa Polskiego, współzałożyciel Towarzystwa Patriotycznego, jeden z najważniejszych polskich dowódców podczas Powstania Listopadowego, wybitny strateg – jeden z najznakomitszych w Europie w 1. połowie XIX w.

1904: Urodził się Witold Gombrowicz, jeden z najsłynniejszych i najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX w., autor kultowych dzieł, m.in. „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk” czy „Kosmos”.

1914: Woodrow Wilson ogłosił neutralność Stanów Zjednoczonych wobec toczącej się I wojny światowej.

1936: Gen. Joanis Metaksas, oficjalnie premier Grecji, a w praktyce dyktator, wprowadził w kraju autorytarny system rządów znany pod nazwą reżimu 4 sierpnia (1936-1941).

1944: Czwartego dnia Powstania Warszawskiego poległ Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, żołnierz Armii Krajowej, symbol generacji Polaków urodzonych na początku lat 20. XX w., autor wierszy, które przeszły do kanonu polskiej literatury, m.in. „Pokolenie”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Z bronią na karabinie” czy „[Niebo złote ci otworzę…]”.

1944: Dowództwo nad siłami niemieckimi tłumiącymi Powstanie Warszawskie przejął SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski.

1996: Zakończyły się XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atlancie. Polacy przywieźli z nich łącznie 17 medali (7 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych). Siedem złotych krążków zdobytych podczas jednej imprezy to najlepszy polski wynik w historii, który zdarzył się jeszcze w Tokio (1964), Monachium (1972) i Montrealu (1976).

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 sierpnia 2024