Rocznice Najważniejsze. 5 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 5 kwietnia. Zakończenie obrad okrągłego stołu

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 5 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 5 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 5 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1355: Karol IV Luksemburski został koronowany na cesarza rzymskiego. Zasłynął jako wydawca słynnej złotej bulli, która na nowo regulowała ustrój Rzeszy.

1588: Urodził się Thomas Hobbes, wybitny angielski filozof, twórca m.in. „Lewiatana” i „Elementów prawa naturalnego i politycznego”, jeden z twórców i głównych krzewicieli koncepcji umowy społecznej.

1722: Jacob Roggeveen, holenderski podróżnik i admirał, odkrył Wyspę Wielkanocną na Pacyfiku.

1794: Zmarł Georges Danton, francuski adwokat, jeden z czołowych organizatorów i przywódców rewolucji francuskiej, szef rządu rewolucyjnego od 1792 r. Został skazany na śmierć przez Trybunał Rewolucyjny, a następnie zgilotynowany.

1831: W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera „Warszawianki”, oficjalnej pieśni powstania listopadowego.

1871: Urodził się Stanisław Grabski, polski ekonomista, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm RP I kadencji, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, przewodniczący Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i wiceprzewodniczący Krajowej Rady Narodowej, autor prac z zakresu myśli politycznej i ekonomicznej, m.in. „Zarysu rozwoju idei społeczno-gospodarczych w Polsce”, „Narodu a państwa” czy „Kryzysu myśli państwowej”.

1883: Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego,  jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia tlenu.

1955: Winston Churchill ogłosił rezygnację ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii.

1989: Zakończyły się obrady Okrągłego Stołu. Porozumienie zakładało m.in. przeprowadzenie częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 kwietnia 2024
Fot. Dawid Drabik, CC BY-SA 3.0 PL , Wikimedia Commons.