Rocznice Najważniejsze. 5 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 5 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 5 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 5 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1461: Urodził się Aleksander Jagiellończyk, syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, wielki książę litewski (1492-1506) oraz król Polski (1501-1506).
1473: Powstał Pejzaż z rzeką (także Pejzaż znad Arno) – najstarsze znane dzieło Leonarda da Vinci.
1579: Urodził się Stanisław Hozjusz, duchowny katolicki, kardynał, teolog, poeta, sekretarz króla Zygmunta Starego, jeden z czołowych reprezentantów humanizmu w Rzeczpospolitej oraz europejskich liderów kontrreformacji, Sługa Boży.
1772: W Petersburgu przedstawiciele Rosji, Prus i Austrii podpisali traktaty, na mocy których dokonał się I rozbiór Rzeczpospolitej.
1864: Na stokach Cytadeli warszawskiej stracono przywódców Powstania Styczniowego, w tym dyktatora Romualda Traugutta. Choć pojedyncze oddziały walczyły do wiosny 1865 r., śmierć głównodowodzących ostatecznie przesądziła o losach insurekcji.
1930: Urodził się Neil Armstrong, amerykański astronauta, dowódca wyprawy kosmicznej Apollo 11, pierwszy człowiek, który postawił stopę na Księżycu (1969).
1942: Niemcy zlikwidowali Dom Sierot prowadzony przez Janusza Korczaka w Warszawie. 5 lub 6 sierpnia Korczak wraz z podopiecznymi zostali wyrzuceni z budynku, skierowani na Umschlagplatz i następnie przewiezieni do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli.
1944: Zginął Jędrzej Moraczewski (trafiony odłamkiem pocisku w willi Otradno, gdzie mieszkał), polski polityk, publicysta, inżynier kolejowy, jeden z przywódców ruchu socjalistycznego w II RP, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej utworzonego 17 listopada 1918 r. Jego gabinet m.in. powszechne prawo wyborcze kobiet i mężczyzn oraz ośmiogodzinny dzień pracy.
1944: Oddziały niemieckie pod wodzą Heinza Reinefartha rozpoczęły Rzeź Woli, masowe mordy popełniane na ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego. Dokładna liczba ofiar tego ludobójstwa pozostaje nieznana. Współczesne szacunki mówią o 38-65 tys. zamordowanych osób.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka