Rocznice Najważniejsze. 6 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 6 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 6 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1654: Karol X Gustaw został królem Szwecji. Podczas jego panowania wybuchnie wojna polsko-szwedzka znana jako „potop” (1655-1660).

1664: W trakcie wojny Rzeczpospolitej z Rosją (1654-1667) doszło do bitwy pod Witebskiem, w której wojska dowodzone przez hetmana Michała Kazimierza Paca zwyciężyły armię moskiewską.

1700: Zmarł Wespazjan Kochowski, polski szlachcic, historyk i poeta barokowy, czołowy przedstawiciel literatury sarmackiej, autor m.in. Niepróżnującego próżnowania oraz Psalmodii polskiej. 

1794: Miała miejsce bitwa pod Szczekocinami podczas insurekcji kościuszkowskiej. Powstańcy ulegli przeważającym siłom rosyjskim i pruskim.

1818: Zmarł Jan Henryk Dąbrowski, polski generał, polityk, działacz niepodległościowy, współtwórca i przywódca Legionów Polskich we Włoszech. 

1841: Urodziła się Eliza Orzeszkowa, polska pisarka pozytywistyczna nominowana do literackiej Nagrody Nobla (1905 r.), autorka m.in. Nad Niemnem.

1844: W Londynie powstał Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej (YMCA).

1875: Urodził się Thomas Mann, niemiecki pisarz, jeden z najwybitniejszych autorów XX w., laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1929 r.), autor m.in. Buddenbrooków, Śmierci w Wenecji, Czarodziejskiej góry czy Doktora Faustusa.

1891: Rozpoczęło działalność Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe. Było to pierwsze na ziemiach polskich i drugie w Europie pogotowie ratunkowe (po wiedeńskim, założonym w 1883 r.).

1909: Urodził się Isaiah Berlin, brytyjski filozof i historyk idei pochodzenia żydowskiego, twórca koncepcji wprowadzającej rozróżnienie na wolność pozytywną i negatywną („wolność od” oraz „wolność do”), jeden z najbardziej wpływowych autorów w dziejach współczesnej myśli europejskiej.

1936: Urodził się Roman Wilhelmi, polski aktor filmowy i teatralny uznawany za jednego z najwybitniejszych w historii rodzimego kina. Stworzył m.in. takie kreacje, jak Nikodem Dyzma (Kariera Nikodema Dyzmy), Stanisław Anioł (Alternatywy 4) czy Olgierd Jarosz (Czterej pancerni i pies).

1944: Rozpoczęło się lądowanie aliantów w Normandii (D-Day), największa akcja desantowa w historii. Był to początek operacji „Overlord”, która zakończy się w ostatnich dniach sierpnia 1944 r., kiedy wojska alianckie wyprą Niemców za Sekwanę.

1946: W Nowym Jorku założono Basketball Association of America (BAA), która jesienią 1949 r., po połączeniu z National Basketball League, została przemianowana na National Basketball Association – w skrócie NBA.

1973: W Bielsku-Białej rozpoczęto seryjną produkcję Polskiego Fiata 126p („Malucha”).

1980: Rozpoczął się pierwszy Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie (później Festiwal Muzyków Rockowych) – największy festiwal muzyki rockowej w państwach Bloku Wschodniego.

1997: Sejm RP uchwalił nowy Kodeks karny, który zastąpił wcześniejszą wersję z czasów PRL-u.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 czerwca 2024
Fot. Lądowanie aliantów w Normandii, Robert F. Sargent, „Taxis to Hell – and Back – Into the Jaws of Death”, domena publiczna, Wikimedia.