Rocznice Najważniejsze. 6 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 6 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 6 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1199: Zmarł król Anglii Ryszard Lwie Serce, jeden z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Jego następcą został Jan bez Ziemi, który zasłynął z wydania Wielkiej Karty Swobód w 1215 r.

1528: Zmarł Albrecht Dürer, niemiecki malarz i grafik, najwybitniejszy artysta niemieckiego renesansu.

1896: W Atenach rozpoczęły się pierwsze nowożytne Letnie Igrzyska Olimpijskie. Ich pomysłodawcą był Pierre de Coubertin.

1914: Zmarł Józef Chełmoński, prekursor polskiego malarstwa realistycznego i jeden z jego najwybitniejszych przedstawicieli, autor obrazów m.in. o tematyce wiejskiej. Do najsłynniejszych spośród nich należą: „Babie lato”, „Bociany”, czy „Powitanie słońca. Żurawie”.

1917: Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej wypowiadając wojnę Niemcom.

1943: Ukazała się powieść „Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

1974: Szwedzki zespół ABBA zwyciężył w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji wykonując ponadczasowy utwór „Waterloo”. Był to zarazem symboliczny początek międzynarodowej kariery zespołu.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 kwietnia 2024
Fot. Plakat Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1896 r., domena publiczna, Wikimedia.