Rocznice Najważniejsze. 6 sierpnia

Rocznice Najważniejsze. 6 sierpnia

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 6 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1789: We Francji zakończyło się powstanie chłopskie przeciw systemowi feudalnemu (tzw. Wielka Trwoga). Wystąpienia przybrały formę napadów na dwory i klasztory, gdzie m.in. niszczono dokumenty wskazujące na powinności feudalne.

1806: Cesarz Franciszek II Habsburg po zwycięstwie Napoleona pod Austerlitz (grudzień 1805 r.) został zmuszony przez Francuzów do abdykacji. Tym samym Święte Cesarstwo Rzymskie (Narodu Niemieckiego) istniejące nieprzerwanie od czasów Ottona I (koronacja w 962 r.) przestało istnieć.

1914: Pierwsza Kompania Kadrowa pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów i skierowała się ku granicom Królestwa Polskiego. 

1914: Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji, a Serbia Niemcom. Była to część serii wypowiedzeń wojny, które rozpoczęły I wojnę światową.

1926: Dekretem prezydenta RP Ignacego Mościckiego powołano Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych (GISZ) sprawujący dowództwo nad siłami zbrojnymi w czasie pokoju. Na jego czele stanął Józef Piłsudski (1926-1935), a po jego śmierci Edward Śmigły-Rydz (do 1939 r.). Instytucja istniała do 1980 r.

1932: W Wenecji rozpoczął się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

1934: W Krakowie rozpoczęto proces usypywania Kopca Piłsudskiego.

1945: Amerykanie przeprowadzili atak atomowy na Hiroszimę. Bomba „Little Boy” eksplodowała o godz. 8:16, niszcząc większość zabudowań miasta i zabijając ok. 70-90 tys. osób.

2010: Na urząd Prezydenta RP został zaprzysiężony Bronisław Komorowski.

2015 i 2020: Na urząd Prezydenta RP został zaprzysiężony Andrzej Duda (pierwsza i druga kadencja).

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 sierpnia 2024
Fot. Grzyb atomowy po wybuchu bomby nad Hiroshimą, George R. Caron, domena publiczna, Wikimedia.