Rocznice Najważniejsze. 6 stycznia

Rocznice Najważniejsze. 6 stycznia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 stycznia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 6 stycznia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1285 – Rozpoczął obrady synod w Łęczycy zwołany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę, jedną z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych postaci na polskiej scenie politycznej w okresie rozbicia dzielnicowego. Podczas synodu wprowadzono do praktyk Kościoła w Polsce szereg zasad, mających na celu wzmacnianie i obronę polskości w okresie, kiedy państwo było rozbite i nie posiadało silnej władzy centralnej, przez co ludność łatwiej ulegała wpływom germanizacji. Nakazano m.in. odmawianie podczas mszy św. modlitw „Wierzę w Boga”, „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” wyłącznie w języku polskim. Także zapowiedzi zbliżających się świąt księża zobowiązani byli przekazywać wiernym po polsku. Ponadto piastowanie urzędów kościelnych i otrzymywanie z tego tytułu beneficjów zarezerwowano wyłącznie dla duchownych urodzonych w Polsce i posługujących się językiem polskimi. Jednym z najważniejszych ustaleń synodu była decyzja, by zarząd wszelkiego typu kościelnych placówek edukacyjnych, takich jak szkoły katedralne, klasztorne itp., stanowiące w tamtym czasie fundament systemu oświaty, powierzać wyłącznie księżom biegle władającym językiem polskim, do zadań których należało m.in. objaśnianie uczniom po polsku przesłania dzieł autorów łacińskich. Synod zajął się również kwestiami związanymi bezpośrednio z usprawnieniem funkcjonowania Kościoła w Polsce. Wprowadzał np. zakaz pobierania opłat za sakramenty oraz zobowiązał hierarchów do dbania o wykształcenie i wiedzę teologiczną niższego duchowieństwa.

1573 – Po śmierci Zygmunta II Augusta (zm. 1572 r.) rozpoczęły się obrady pierwszego w historii Rzeczpospolitej sejmu konwokacyjnego, którego celem było przygotowanie zbliżającej się elekcji nowego monarchy. W przyszłości konwokacja stała się typową praktyką poprzedzającą wybór kolejnych władców na drodze wolnej elekcji.

1745 – Urodził się Jacques Étienne Montgolfier, francuski wynalazca, który wspólnie z bratem Josephem Michelem Montgolfierem stworzył m.in. balon na ogrzewane powietrze.

1813 – Urodził się Hipolit Cegielski, polski przemysłowiec, działacz społeczny, polityk, filozof, filolog i publicysta, wiceprezes Towarzystwa Pomocy Naukowej oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, twórca i redaktor naczelny „Gazety Polskiej” w Poznaniu, założyciel zakładów przemysłowych H. Cegielski – Poznań S.A.

1850 – Urodził się Witold Zglenicki, geolog, hutnik, nafciarz, wynalazca, światowy pionier podmorskiego wydobycia ropy naftowej, autor projektu platformy wiertniczej, jeden z największych darczyńców na rzecz polskiej nauki w XIX w. zwany „polskim Noblem”.

1875 – Zmarł Piotr Wysocki, żołnierz, lider Sprzysiężenia Podchorążych, które w 1830 r. rozpoczęło Powstanie Listopadowe. 

1913 – Urodził się Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR w latach 1970-1980.

2000 – Sejm RP wydał ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, regulującą kompetencje i pozycję ustrojową tego organu.

2001 – Adam Małysz jako pierwszy Polak w historii wygrał Turniej Czterech Skoczni. Następnie w latach 2017, 2018 i 2021 TCS wygrywał Kamil Stoch, a w roku 2020 dokonał tego Dawid Kubacki. 

2021 – Po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wygranych przez Joe Bidena (2020 r.) tłum zwolenników ustępującego prezydenta Donalda Trumpa, wątpiących w uczciwość wyborów i podważających ich legalność, wdarł się do Kapitolu, siedziby Kongresu USA, co światowe media określiły mianem ataku na Kapitol.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 stycznia 2025
Fot. Jan Nepomucen Seyfried / Polona.