Rocznice Najważniejsze. 7 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 7 grudnia. Atak na Pearl Harbor

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 7 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

43 p.n.e. – Z rąk siepaczy Marka Antoniusza zginął Cyceron (Marek Tuliusz Cycero), pisarz, mówca, filozof, polityk, jeden z najwybitniejszych myślicieli świata starożytnego.

1279 – Zmarł Bolesław V Wstydliwy, książę krakowski i sandomierski, ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów. W 1257 r. wydał przywilej lokacyjny dla Krakowa na prawie magdeburskim.

1550Barbara Radziwiłłówna została koronowana na królową Polski.

1881 – Urodził się Marian Falski, pedagog, działacz oświatowy, autor słynnego podręcznika dla dzieci (elementarz Falskiego), sygnatariusz Listu 34 skierowanego do władz PRL, wyrażającego sprzeciw wobec cenzury.

1894 – Urodził się Antoni Pajdak, adwokat, członek organizacji strzeleckich, żołnierz Legionów Polskich, działacz niepodległościowy i konspiracyjny, w trakcie II wojny światowej zastępca Delegata Rządu RP na Kraj oraz minister-członek Krajowej Rady Ministrów stojącej na czele struktur cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie aresztowany i torturowany przez NKWD, skazany na 5 lat więzienia w Rosji i zesłanie na Sybir na kolejne 5 lat. Po powrocie do Polski działacz opozycji antykomunistycznej, sygnatariusz Listu 59, współzałożyciel KOR i ROPCiO.

1938 – Urodził się Andrzej Czuma, polityk, publicysta, działacz opozycyjny w okresie PRL, współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), poseł na Sejm V i VI kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w 2009 r.

1941 – Japończycy dokonali ataku na Pearl Harbor, najważniejszą amerykańską bazę Floty Pacyfiku, co stało się bezpośrednim powodem dołączenia Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej.

1970 – Józef Cyrankiewicz i Willy Brandt podpisali Układ między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków (tzw. układ PRL-RFN). Granica polsko-niemiecka na Odrze i Nysie została uznana. 

1973 – Miała miejsce premiera filmu „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego na podstawie powieści Władysława Reymonta. Była to wersja kinowa serialu z 1972 r. o tym samym tytule.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 grudnia 2024
Fot. Ujęcie japońskiego ataku na Pearl Harbor dn. 7 grudnia 1941 r. / US Archives / Wikimedia