Rocznice Najważniejsze. 7 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 7 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 7 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

529: Ogłoszono pierwszą część Kodeksu Justyniana, jednej z największych i najważniejszych kompilacji prawa rzymskiego.

1348: Założono Uniwersytet Karola w Pradze – najstarszą uczelnię wyższą w Europie Środkowej.

1614: Zmarł El Greco (właśc. Domenikos Theotokopulos), malarz, rzeźbiarz i architekst pochodzenia greckiego, jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Charakterystyczną cechą jego twórczości są celowo wydłużone postaci.

1656: Wojska polskie zwyciężyły Szwedów w bitwie pod Warką. Było to pierwsze zwycięskie starcie jakie strona polska odniosła w polu podczas potopu szwedzkiego.

1884: Urodził się Bronisław Malinowski, podróżnik, etnolog i antropolog, którego prace w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju antropologii jako dyscypliny naukowej. 

1900: Urodził się Adolf Dymsza (właśc. Adolf Bagiński), polski aktor komediowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych komików polskich i „króla polskiej komedii” w XX w. i

1950: Generał Stanisław Skalski, najlepszy polski as myśliwski podczas II wojny światowej, został skazany na karę śmierci w tzw. procesie kiblowym (proces odbywał się nie na sali sądowej, a w więziennej celi). Władze stalinowskie oskarżyły go o zdradę. Finalnie wyrok zmieniono na dożywocie, a w 1956 r. oskarżonego zrehabilitowano.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 kwietnia 2024
Fot. Obraz Franciszka Smuglewicza „Stefan Czarniecki w Bitwie pod Warką”, domena publiczna, Wikimedia.