Rocznice Najważniejsze. 7 maja

Rocznice Najważniejsze. 7 maja

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 maja?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 7 maja

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1711: Urodził się David Hume, szkocki filozof, pisarz i historyk, jeden z najważniejszych myślicieli 1. połowy XVIII w., autor m.in. „Traktatu o naturze ludzkiej”, Badań dotyczących rozumu ludzkiego” oraz „Badań dotyczących zasad moralności”.

1763: Wybuchło powstanie Pontiaka – rewolta plemion indiańskich przeciwko brytyjskiemu panowaniu w Ameryce Północnej.

1763: Urodził się Józef Poniatowski, polski książę, generał dywizji, minister wojny i naczelny wódz armii Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji, bohater wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. (w obronie Konstytucji 3 maja), insurekcji kościuszkowskiej oraz wojen napoleońskich, pierwszy kawaler Orderu Virtuti Militari, jeden z najzdolniejszych przywódców wojskowych przełomu XVIII i XIX w., polski bohater narodowy i symbol walki o niepodległość.

1765: Król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Świętego Stanisława.

1794: Podczas insurekcji kościuszkowskiej Naczelnik Tadeusz Kościuszko wydał Uniwersał połaniecki – dokument nadający chłopom ograniczoną wolność osobistą, zakazujący ich rugowania z gruntu, przyznający im prawo do opuszczania ziemi oraz zmniejszający wymiar pańszczyzny.

1867: Urodził się Władysław Reymont, polski pisarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli rodzimej literatury, laureat Nagrody Nobla za powieść „Chłopi” (1924 r.).

1873: Akademia Umiejętności w Krakowie zainaugurowała swoją działalność.

1915: Podczas I wojny światowej niemiecki okręt podwodny storpedował brytyjski statek pasażerski „Lusitania”. Zginęło 1198 osób.

1945: We francuskim Reims podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Przedstawiciele III Rzeszy zobowiązali się do zaprzestania działań wojennych do 8 maja (godz. 23:01). To wydarzenie kończy II wojnę światową w Europie.

1977: W krakowskiej kamienicy przy ul. Szewskiej 7 znaleziono ciało Stanisława Pyjasa, działacza opozycyjnego i studenta UJ. Jego śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach wywołała masowe demonstracje studentów i wzmożenie w całym kraju. Na kanwie tych wydarzeń powstał Studencki Komitet Solidarności (SKS).

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 maja 2024
Fot. Kapitulacja III Rzeszy w Reims dn. 7 maja 1945 r., Wikimedia.