Rocznice Najważniejsze. 7 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 marca?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 7 marca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1000: Rozpoczął się I zjazd gnieźnieński, podczas którego cesarz Otton III spotkał się z księciem Bolesławem Chrobrym. Po spotkaniu władców utworzono w Polsce metropolię gnieźnieńską, której podlegały biskupstwa: krakowskie, kołobrzeskie i wrocławskie.
1274: Zmarł Tomasz z Akwinu, włoski filozof, teolog, święty Kościoła katolickiego, jeden z najwybitniejszych myślicieli chrześcijańskich.
1714: Podpisano traktat pokojowy w Rastatt między Austrią i Francją, kończący wojnę o sukcesję hiszpańską (1700-1714).
1759: Urodził się Tomasz Wawrzecki, polski szlachcic, polityk, generał, który po pojmaniu Tadeusza Kościuszki przejął funkcję Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej podczas insurekcji kościuszkowskiej (od 10 października do 16 listopada 1794).
1923: Urodził się Jan Rodowicz ps. „Anoda”, polski harcerz, porucznik AK, żołnierz Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, działacz podziemia antykomunistycznego (w ramach Delegatury Sił Zbrojnych).
1932: Urodził się Aristide Briand, francuski polityk, kilkukrotny premier Francji, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1926 r. (za wynegocjowanie traktatu w Locarno).
1936: Wojska niemieckie dokonały remilitaryzacji Nadrenii, łamiąc postanowienia traktatu wersalskiego oraz traktatu z Locarno.
1941: Aktor Igo Sym, oskarżony o kolaborację z Niemcami, został zastrzelony w swym mieszkaniu w Warszawie. Wyrok wydał Wojskowy Sąd Specjalny ZWZ.
1944: Niemcy odkryli tzw. Bunkier „Krysia” przy ul. Grójeckiej w Warszawie, gdzie ukrywało się 38 Żydów, w tym Emmanuel Ringelblum, historyk, twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego, wraz z żoną i synem. Prawdopodobnie trzy dni później rozstrzelano ich w ruinach getta.
1945: Generał Augusta Emil Fieldorf ps. „Nil” został aresztowany przez NKWD pod fałszywym nazwiskiem. Ponieważ go nie rozpoznano, został potraktowany jak inni więźniowie i zesłany do łagrów w głębi Rosji. Do kraju powrócił w 1947 r. z mocno nadszarpniętym zdrowiem. W 1948 r. ujawnił się, mając nadzieję na przyznanie należnej mu wojskowej emerytury. Odtąd był stale inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa. W 1950 r. został aresztowany. Mimo tortur odmówił współpracy z MBP. W 1953 r. wykonano na nim wyrok śmierci.
1949: W więzieniu MBP na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na majorze Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora” – majorze Polskich Sił Zbrojnych, cichociemnym, dowódcy oddziałów AK, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po wykryciu i aresztowaniu był torturowany przez funkcjonariuszy bezpieki. W momencie wykonywania egzekucji miał już zerwane paznokcie, połamane ręce, żebra i nos oraz wybite wszystkie zęby.
1954: Zmarł Ludwik Hirszfeld, lekarz, bakteriolog i immunolog , twórca polskiej szkoły immunologicznej, odkrywca praw dziedziczenia grup krwi i przyczyn konfliktu serologicznego. Autor oznaczania grup krwi jako 0, A, B oraz AB, a także czynnika Rh.
1997: Zmarła Agnieszka Osiecka, polska poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka, autorka tekstów piosenek, w tym m.in. „Ballady o pancernych”, „Małgośki”, „Niech żyje bal”, „Nim wstanie dzień”, „Nie żałuję”, „Zielono mi” i szeregu innych kultowych utworów.
1999: Zmarł Stanley Kubrick, amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta i producent, jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach kina, autor kultowych filmów takich jak „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Lśnienie”, „Doktor Strangelove”, „Full Metal Jacket” czy „Oczy szeroko zamknięte”.
Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze