Rocznice Najważniejsze. 7 października
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 października?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 7 października
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1571 – Doszło do bitwy morskiej pod Lepanto, w której flota Imperium Osmańskiego poniosła porażkę ze zjednoczonymi siłami Ligi Świętej.
1620 – Podczas odwrotu spod Cecory zginął Stanisław Żółkiewski, hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny, jeden z najwybitniejszych wodzów w historii Rzeczpospolitej, który dowodził m.in. w bitwie pod Kłuszynem (1610 r.).
1849 – Zmarł Edgar Allan Poe, pisarz, poeta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury amerykańskiej, ojciec gatunku noweli kryminalnej, autor m.in. „Przygód Artura Gordona Pyma”, „Złotego żuka” czy „Zabójstwa przy Rue Morgue”.
1879 – Rada Miasta powołała Muzeum Narodowe w Krakowie, pierwszą narodową instytucję muzealną na ziemiach polskich w okresie zaborów.
1897 – W Wilnie powstała partia Bund, Powszechny Żydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji.
1918 – Rada Regencyjna wydała Orędzie do Narodu Polskiego, będące deklaracją niepodległości Polski.
1943 – Zmarł Eugeniusz Bodo, polski aktor kinowy i teatralny, reżyser, scenarzysta, piosenkarz, jedna z czołowych postaci polskiej estrady w dwudziestoleciu międzywojennym. Aresztowany przez NKWD podczas II wojny światowej. Zmarł prawdopodobnie na gruźlicę w łagrze w Kotłasie pod Archangielskiem.
1949 – Proklamowano Niemiecką Republikę Demokratyczną (NRD).
2001 – Rozpoczęła się wojna w Afganistanie.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka