Rocznice Najważniejsze. 7 stycznia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 stycznia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 7 stycznia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1520 – Król Zygmunt I Stary wydał przywilej toruński. Odtąd obowiązek pańszczyźniany chłopa wobec właściciela ziemskiego (szlachcica) wynosił minimum 1 dzień w tygodniu. Z czasem te obciążenia rosły.
1805 – Urodził się Ludwik Geyer, jeden z pionierów przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich.
1882 – Zmarł Ignacy Łukasiewicz, polski przedsiębiorca, farmaceuta, działacz niepodległościowy, filantrop, wynalazca pierwszej na świecie lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego, twórca pierwszego na świecie nowoczesnego szybu naftowego (kopalnia ropy w Bóbrce) oraz jednej z pierwszych rafinerii ropy naftowej.
1901 – Urodził się Stanisław Dubois, działacz socjalistyczny, polityk, publicysta, powstaniec śląski, weteran wojny polsko-sowieckiej (1919-1921), poseł na Sejm RP II i III kadencji, jeden ze skazanych w pokazowym procesie brzeskim, więzień Twierdzy Brzeskiej, w trakcie II wojny światowej członek konspiracji niepodległościowej, następnie więzień KL Auschwitz (od 1940 r.), gdzie także działał w konspiracji (wspólnie z Witoldem Pileckim) i zginął rozstrzelany przez Niemców (1942).
1924 – Powstała Międzynarodowa Federacja Hokeja na Trawie (FIH).
1943 – Zmarł Nikola Tesla, serbsko-amerykański wynalazca, posiadacz kilkuset patentów, jeden z najwybitniejszych umysłów w historii ludzkości.
1946 – Zmarł Adam Didur, polski śpiewak operowy, jeden z najwybitniejszych basów w 2. połowie XIX i 1. połowie XX w.
1949 – W trakcie brutalnego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy bezpieki (Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) zginął Jan Rodowicz ps. „Anoda”, żołnierz AK, członek Szarych Szeregów, bohater m.in. akcji pod Arsenałem, powstaniec warszawski.
2015 – Zmarł Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta, reżyser, czołowy polski twórca filmowy i literacki 2. połowy XX w.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka