Rocznice Najważniejsze. 8 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 8 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 8 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1926: Powstał drugi rząd Kazimierza Bartla.

1944: Brytyjczycy odnieśli zwycięstwo nad Niemcami w bitwie o Port-en-Bessin podczas operacji lądowania aliantów w Normandii.

1946: W Londynie odbyła się parada zwycięstwa, mająca uczcić sukces aliantów w II wojnie światowej. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych nie zostali na nią zaproszeni.

1949: Ukazała się powieść Rok 1984 George’a Orwella. 

1956: Zmarł Jan Lechoń (właśc. Leszek Serafinowicz), polski poeta, pisarz, publicysta, współtwórca grupy poetyckiej Skamander.

1997: Jan Paweł II kanonizował Jadwigę Andegaweńską, króla Polski w latach 1384-1399.

2003: W Polsce zakończyło się trwające dwa dni referendum europejskie. 77,45 proc. głosujących opowiedziało się za przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej. Frekwencja wyniosła 58,85 proc.

2008: Robert Kubica wygrał wyścig Formuły 1 jako pierwszy Polak w historii (Grand Prix Kanady).

2012: Rozpoczęły się XIV Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Po raz pierwszy w historii gospodarzem tego turnieju była Polska (wspólnie z Ukrainą).

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 czerwca 2024
Fot. Roman Kramsztyk, portret Jana Lechonia, domena publiczna, Wikimedia.