Rocznice Najważniejsze. 8 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 8 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 8 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

65 p.n.e. – Urodził się Horacy, jeden z najwybitniejszych poetów świata starożytnego oraz najbardziej wpływowych twórców literackich w historii, mistrz satyry.

1506 – Podczas sejmu w Piotrkowie zgromadzeni reprezentanci stanu szlacheckiego, posłowie i senatorowie, wybrali królem Polski Zygmunta I zwanego później Starym, brata zmarłego w tym samym roku Aleksandra Jagiellończyka.

1831 – W Paryżu powstał Komitet Narodowy Polski pod kierownictwem Joachima Lelewela. 

1854 – Papież Pius IX ogłosił bullę Ineffabilis Deus, która wprowadzała do nauki Kościoła dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

1923 – Powstała Polska YMCA, Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej.

1943 – W niemieckim więzieniu w Berlinie zmarł Piotr Drzewiecki, pierwszy prezydent Warszawy w niepodległej Polsce (1918–1921), inżynier, przemysłowiec, działacz społeczny. Aresztowano go podczas okupacji w 1942 r.

1953 – Urodził się Władysław Kozakiewicz, polski tyczkarz i wieloboista, polityk, zdobywca złotego medalu olimpijskiego podczas letnich igrzysk w Moskwie (1980 r.), autor słynnego „gestu Kozakiewicza”.

1953 – Na Jasnej Górze po raz pierwszy odprawiono Apel jasnogórski.

1965 – Zakończył obrady sobór watykański II (1962-1965).

1970 – Rozpoczął się spis powszechny w Polsce.

1978 – Miała miejsce premiera filmu „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” w reżyserii Stanisława Barei.

1980 – John Lennon, założyciel zespołu The Beatles, jeden z najpopularniejszych muzyków XX w., został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana.

1990 – Zmarł Tadeusz Kantor, reżyser, scenarzysta, scenograf, malarz, teoretyk sztuki, jeden z najważniejszych reformatorów XX-wiecznego teatru oraz artystów na polskiej scenie, kierownik konspiracyjnego Teatru Niezależnego w czasie okupacji niemieckiej (1942-1944), założyciel Teatru Cricot 2.

1991 – Prezydent Rosji Borys Jelcyn, wybrany kilka dni wcześniej na prezydenta Ukrainy Leonid Krawczuk i przewodniczący Rady Najwyższej Republiki Białorusi Stanisław Szuszkiewicz podpisali porozumienie białowieskie, które informowało, że „Związek Sowiecki jako rzeczywistość geopolityczna i podmiot prawa międzynarodowego przestaje istnieć” oraz powoływało w jego miejsce Wspólnotę Niepodległych Państw. Dnia 26 grudnia ZSRS dokonał samorozwiązania. 

1992 – Weszła w życie ustawa konstytucyjna uchwalona przez Sejm RP I kadencji, znana jako Mała Konstytucja. Obowiązywała do czasu wejścia w życie obecnej Konstytucji RP (1997 r.).

2021 – Zmarł Sylwester Chęciński, reżyser i scenarzysta, twórca kultowych polskich komedii: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Wielki Szu” czy „Rozmowy kontrolowane”.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 grudnia 2024
Fot. RIA Novosti archive / U. Ivanov / Wikimedia.