Rocznice Najważniejsze. 8 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 lipca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 8 lipca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1343: Polska zawarła pokój kaliski z zakonem krzyżackim. Kazimierz III Wielki zrzekł się praw do ziemi chełmińskiej, michałowskiej i Pomorza Gdańskiego, a w zamian odzyskał Kujawy i ziemię dobrzyńską.
1497: Vasco da Gama wyruszył z Lizbony w podróż mającą na celu znalezienie drogi morskiej do Indii.
1709: Car Piotr I pokonał Karola XII w bitwie pod Połtawą. To starcie uchodzi za punkt zwrotny w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej. Wyznacza kres mocarstwowej pozycji Szwecji, a zarazem początek rosyjskiej dominacji w regionie.
1796: Zmarł Adam Naruszewicz, polski duchowny katolicki, jezuita, historyk, pisarz i poeta, jeden z najważniejszych polskich intelektualistów i krzewicieli kultury w dobie oświecenia.
1943: Po śmierci gen. Władysława Sikorskiego jego rolę na stanowisku Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych przejął gen. Kazimierz Sosnkowski.
1946: Zmarł Józef Mehoffer, malarz młodopolski, grafik, witrażysta, jeden z najważniejszych polskich artystów modernistycznych.
1980: W Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL – „Świdnik” zaczął się strajk, który zapoczątkował serię podobnych wystąpień na Lubelszczyźnie (strajkowało ponad 150 zakładów). Wydarzenia te określane są „Lubelskim Lipcem ’80”.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka