Rocznice Najważniejsze. 8 listopada
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 listopada?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 8 listopada
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 listopada? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1632 – Szlachta Polski i Litwy w toku procedury elekcyjnej wybrała królem Władysława IV Wazę.
1674 – Zmarł John Milton, angielski pisarz, poeta, autor m.in. Raju utraconego.
1841 – Urodził się Stanisław Kramsztyk, polski fizyk, matematyk i przyrodnik żydowskiego pochodzenia, popularyzator nauki i encyklopedysta.
1847 – Urodził się Bram Stoker, irlandzki pisarz, ikona światowej literatury grozy, autor powieści „Dracula”.
1918 – Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski zostali zwolnieni z twierdzy w Magdeburgu.
1923 – W nocy z 8 na 9 listopada w Niemczech rozpoczął się pucz monachijski, nieudany zamach stanu zorganizowany przez Adolfa Hitlera i gen. Ericha Ludendorffa.
1932 – W Stanach Zjednoczonych odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał Franklin D. Roosevelt, najdłużej urzędujący prezydent USA w historii (1933-1945). Tego samego dnia wybory wygrywali również inni prezydenci: Theodore Roosevelt (1904), John F. Kennedy (1960), George H.W. Bush (1988) oraz Donald Trump (2016).
1986 – Zmarł Wiaczesław Mołotow, rosyjski polityk i działacz komunistyczny, przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych ZSRS, dwukrotny minister spraw zagranicznych Związku Sowieckiego (1939-1949, 1953-1956). Dnia 23 sierpnia 1939 r. zawarł z Joachimem von Ribbentropem, ministrem spraw zagranicznych III Rzeszy, pakt o nieagresji, którego tajny protokół zakładał przyszły podział Europy Środkowo-Wschodniej na dwie strefy wpływów. Linia podziału biegła przez terytorium Polski, co było równoznaczne z jej kolejnym rozbiorem.
2008 – Zmarł Mieczysław Rakowski, polski polityk komunistyczny, historyk, dziennikarz, premier PRL w latach 1988-1989, ostatni I sekretarz KC PZPR (1989-1990).
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka