Rocznice Najważniejsze. 8 maja
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 maja?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 8 maja
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 maja? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1828: Urodził się Henri Dunant, szwajcarski kupiec, filantrop, pacyfista, pomysłodawca i współtwórca Czerwonego Krzyża, laureat pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla (1901).
1940: Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko wylądowała w norweskim porcie Harstad. Następnie wzięła udział w kampanii norweskiej, w tym w bitwie o Narwik.
1945: Na żądanie Stalina w kwaterze marszałka Żukowa w Berlinie doszło do podpisania aktu ostatecznej i bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy przed USA, Wielką Brytanią, ZSRR i Francją. Po raz pierwszy Niemcy podpisali kapitulację już 7 maja w Reims, ale finalnie uznano to za niewystarczające, wobec czego procedurę powtórzono z pewnymi modyfikacjami. Dnia 8 maja II wojna światowa w Europie dobiegła końca.
1947: Witold Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
1953: Polscy biskupi skierowali do rządu PRL list, który znany jest pod nazwą Non possumus. Sprzeciwiali się tym samym próbom podporządkowania Kościoła władzy komunistycznej.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka