Rocznice Najważniejsze. 8 sierpnia
Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 sierpnia?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 8 sierpnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
449: Rozpoczął się sobór efeski II.
870: Karol Łysy i Ludwik Niemiecki zawarli traktat w Meerssen, na mocy którego władztwo ich bratanka Lotara II (zmarłego rok wcześniej) podzielono między państwo zachodniofrankijskie i wschodniofrankijskie. Tym samym podział imperium Karola Wielkiego na przyszłe Niemcy i Francję został przypieczętowany.
1588: Doszło do bitwy pod Gravelines, w której flota angielska zadała straty hiszpańskiej Wielkiej Armadzie i rozbiła jej szyk, przyczyniając się do jej późniejszego zniszczenia.
1747: Otwarto Bibliotekę Załuskich w Warszawie, jedną z największych na świecie w 2. połowie XVIII w., pierwszą w Rzeczpospolitej i jedną z pierwszych w Europie, który sprawowały funkcje biblioteki narodowej.
1786: Jacques Balmat i Michel-Gabriel Paccard jako pierwsi zdobyli Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy leżący w Alpach.
1897: Zmarł Jacob Burckhardt, szwajcarski historyk sztuki, literatury i kultury, uczeń Leopolda von Rankego, jeden z najwybitniejszych uczonych zajmujących się epoką renesansu, który położył podwaliny pod dalszy rozwój badań w tym obszarze. Autor ponadczasowego i sławnego dzieła Kultura Odrodzenia we Włoszech.
1918: Rozpoczęła się bitwa pod Amiens między armią niemiecką, a połączonymi siłami francusko-brytyjsko-australijsko-kanadyjsko-amerykańskimi. Wojska sprzymierzone odniosły zwycięstwo decydujące o sukcesie Ententy na froncie zachodnim I wojny światowej, który został przełamany.
1944: Radiostacja Armii Krajowej „Błyskawica” nadała pierwszą audycję podczas Powstania Warszawskiego.
1945: Przedstawiciele 4 mocarstw (USA, ZSRS, Wielka Brytania, Francja) podpisali porozumienie londyńskie powołujące Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze.
WszystkoCoNajważniejsze/SN