Rocznice Najważniejsze. 8 stycznia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 stycznia? 

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 8 stycznia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 8 stycznia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 8 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1560 – Zmarł Jan Łaski, uczony, humanista, dyplomata, sekretarz Zygmunta I Starego, jeden z najwybitniejszych polskich intelektualistów XVI-wiecznych, działacz reformacyjny o znaczeniu europejskim.

1884 – Urodził się Kornel Makuszyński, pisarz, poeta, publicysta, autor m.in. „Szatana z siódmej klasy”, „Awantury o Basię”, „Szaleństw panny Ewy”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, serii przygód Koziołka Matołka czy serii poświęconej przygodom małpki Fiki-Miki.

1894 – Urodził się Maksymilian Maria Kolbe, właśc. Rajmund Kolbe, polski duchowny katolicki, franciszkanin, misjonarz, założyciel Rycerstwa Niepokalanej, święty Kościoła katolickiego, który w KL Auschwitz ofiarował swoje życie w zamian za współwięźnia Franciszka Gajowniczka (1941 r).

1918 – Prezydent USA Thomas Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych swój program pokojowy, który przeszedł do historii jako „Czternaście punktów”, mający doprowadzić do uregulowania sytuacji międzynarodowej po I wojnie światowej. Punkt 13 mówi o stworzeniu w centrum Europy niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.

1935 – Urodził się Elvis Presley, amerykański piosenkarz i aktor, jedna z ważniejszych ikon popkultury XX w., często nazywany „Królem Rock and Rolla”, wykonawca światowych przebojów, m.in. „Love Me Tender”, „That’s All Right (Mama)”, „Tutti Frutti”, „Heartbreak Hotel”, „Viva Las Vegas”, „Always on My Mind” czy „Jailhouse Rock”. 

1947 – Odbyła się premiera filmu „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

1959 – Prezydentem Francji został Charles de Gaulle.

1967 – W wypadku zginął Zbigniew Cybulski, aktor, jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych gwiazd polskiego kina w latach 50. i 60. XX w.

1989 – Tuż po tym jak Akihito został cesarzem Japonii (7 stycznia) rozpoczęła się era Heisei, czyli „pokój wszędzie”. Trwała do abdykacji cesarza w 2019 r. i objęcia tronu przez Naruhito. Od tamtego momentu trwa era Reiwa, czyli „Piękna Harmonia”.

1996 – Zmarł François Mitterand, prezydent Francji w latach 1981-1995, jeden z głównych orędowników integracji europejskiej i pionierów UE.

1999 – Miała miejsce premiera komedii „Kiler-ów 2-óch” w reżyserii Juliusza Machulskiego.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 stycznia 2025