Rocznice Najważniejsze. 9 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 czerwca?
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 9 czerwca
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
53 p.n.e.: Doszło do bitwy pod Carrhae pomiędzy Rzymianami a Partami, która zakończyła się jedną z największych klęsk w historii Republiki Rzymskiej.
68: Neron popełnił samobójstwo.
721: Książę Akwitanii Odon Wielki zwyciężył wojska imperium arabskiego w bitwie pod Tuluzą.
1595: Urodził się Władysław IV Waza, król Polski i wielki książę Litwy w latach 1632-1648. Tytularny król Szwecji (do śmierci w 1648 r.), w latach 1610-1613 car Rosji (do 1634 r. car tytularny).
1815: Podpisano akt końcowy Kongresu wiedeńskiego, który na nowo definiował ład europejski po epoce napoleońskiej. Początek ery znanej jako „koncert mocarstw”.
1832: Papież Grzegorz XVI ogłosił encyklikę Cum primum, w której potępiał powstanie listopadowe w Królestwie Polskim.
1870: Zmarł Charles Dickens, brytyjski pisarz, jeden z najwybitniejszych twórców literackich XIX wieku, autor m.in. Klubu Pickwicka, Olivera Twista, Davida Copperfielda, Opowieści o dwóch miastach czy Opowieści wigilijnej.
1920: Rząd Leopolda Skulskiego ustąpił po niespełna pół roku od jego zawiązania (13 grudnia 1919).
1944: Rozpoczęła się największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich podczas II wojny światowej (bitwa w Lasach Lipskich, Janowskich i Puszczy Solskiej).
1945: Teatr „Groteska” rozpoczął działalność.
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka