Rocznice Najważniejsze. 9 kwietnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 kwietnia?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 9 kwietnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
193: Septymiusz Sewer został obwołany cesarzem przez wierne mu rzymskie legiony. Sprawował władzę nad imperium do 211 r.
1241: Podczas najazdu mongolskiego na Polskę doszło do bitwy pod Legnicą, która zakończyła się zwycięstwem Mongołów. W starciu poległ m.in. książę Henryk II Pobożny, główny pretendent do zjednoczenia ziem polskich. Tzw. państwo Henryków śląskich rozpadło się, co zahamowało proces zjednoczenia kraju na kilkadziesiąt lat.
1626: Zmarł Francis Bacon, angielski filozof, jeden z najwybitniejszych intelektualistów XVII w., jeden z z ojców empiryzmu oraz twórców nowożytnej metody naukowej, której podstawami były eksperyment i rozumowanie indukcyjne. Autor teorii złudzeń, która znacząco wpłynęła na rozwój filozofii w XVII wieku.
1754: Zmarł Christian Wolff, niemiecki filozof, matematyk, prawnik, jeden z najwybitniejszych myślicieli epoki oświecenia, autor m.in. „Wstępnej rozprawy nad filozofią w ogólności”.
1953: Zmarł Stanisław Wojciechowski, polski polityk, minister spraw wewnętrznych, a następnie prezydent RP. Ustąpił ze stanowiska podczas zamachu majowego. Po wycofaniu się z polityki zaangażował się w działalność spółdzielczą.
1959: Zmarł Frank Lloyd Wright, amerykański architekt, jeden z najważniejszych projektantów XX wieku.
1989: Doszło do tzw. Masakry 9 kwietnia w Tbilisi (także Masakra w Tbilisi) – brutalnego stłumienia pokojowej manifestacji niepodległościowej Gruzinów przez wojska sowieckie. Był to ważny i symboliczny krok na drodze Gruzji do niepodległości. W rocznicę tego wydarzenia, 9 kwietnia 1991 r., państwo ogłosiło niepodległość (jako Gruzja).
Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze