Rocznice Najważniejsze. 9 lipca

Rocznice Najważniejsze. 9 lipca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 9 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1521: Na wieży katedry wawelskiej zamieszczono Dzwon Zygmunta.

1696: Zmarł Wacław Potocki, polski szlachcic, poeta i pisarz, jeden z czołowych reprezentantów literatury barokowej w Rzeczpospolitej.

1736: Zakończył obrady sejm pacyfikacyjny po wojnie domowej, która wybuchła w Rzeczpospolitej między stronnikami Augusta III i Stanisława Leszczyńskiego. Zwycięzcą konfliktu był August III.

1762: Katarzyna II została carycą Rosji.

1807: Napoleon Bonaparte zawarł pokój w Tylży z królem Prus Fryderykiem III Hohenzollernem. Na mocy postanowień układu z części ziem zaboru pruskiego utworzono Księstwo Warszawskie. Potwierdzenie uznania tego organizmu politycznego przez Rosję Napoleon uzyskał dwa dni wcześniej (francusko-rosysjki traktat w Tylży).

1877: Na kortach Wimbledonu rozpoczął się pierwszy turniej tenisowy.

1916: Urodził się Stanisław Pagaczewski, polski pisarz, poeta, reportażysta, autor m.in. serii książek traktujących o przygodach Baltazara Gąbki.

1916: Powstał CONMEBOL – południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej, będąca najstarszą tego typu organizacją na świecie.

1917: Na polecenie Józefa Piłsudskiego rozpoczął się tzw. kryzys przysięgowy. Żołnierze Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierność cesarzom niemieckim i austriackim.

1937: Zakończono prace nad budową Kopca Piłsudskiego w Krakowie.

1945: Zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, polska poetka i dramatopisarka, autorka wielu utworów, które weszły do kanonu polskiej kultury literackiej.

2002: Powstała Unia Afrykańska, która zastępowała dotychczasową Organizację Jedności Afrykańskiej.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lipca 2024
Fot. Obraz Jana Matejki, „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”, domen publiczna.