Rocznice Najważniejsze. 9 marca

Rocznice Najważniejsze. 9 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 9 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1009: Męczeńską śmiercią zmarł Bruno z Kwerfurtu, niemiecki misjonarz, kapelan cesarski, autor dzieł hagiograficznych o św. Wojciechu i o Pięciu Braciach Męczennikach.

1444: Zmarł Leonardo Bruni, włoski kronikarz, humanista, dyplomata, pionier historiografii renesansowej.

1454: Urodził się Amerigo Vespucci, włoski kupiec, żeglarz, podróżnik, który jako jeden z pierwszych zbadał i opisał kontynent amerykański.

1776: W Londynie ukazało się pierwsze wydanie „Bogactwa narodów” Adama Smitha. Dzieło uchodzi za pierwszą próbę naukowego opisania zjawisk ekonomicznych, dlatego moment jego wydania przyjmuje się często jako symboliczny dzień narodzin nowoczesnej ekonomii.

1814: Urodził się Taras Szewczenko, ukraiński poeta, malarz, działacz polityczny, przedstawiciel romantyzmu, twórca nowoczesnej literatury ukraińskiej, bohater narodowy Ukrainy.

1889: Urodził się Kazimierz Demel, hydrobiolog, pionier polskich badań naukowych morza, autor wielu prac naukowych i popularnonaukowych o faunie i florze Bałtyku.

1934: Urodził się Jurij Gagarin, radziecki kosmonauta, pierwszy człowiek w kosmosie. Podróż kosmiczną odbył na statku „Wostok”.

1983: W Grudziądzu rozpoczął się proces Anny Walentynowicz oskarżonej o zorganizowanie strajku w Stoczni Gdańskiej. Skazano ją na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Była to jedna z licznych prób represjonowania bohaterki „Solidarności”.

1994: Zmarł Charles Bukowski, prozaik, poeta, scenarzysta, jeden z najsłynniejszych i najważniejszych pisarzy amerykańskich XX w.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2024
Fot. Portret Adama Smitha, Scottish National Gallery, domena publiczna, Wikimedia Commons