Rocznice Najważniejsze. 9 stycznia

Rocznice Najważniejsze. 9 stycznia. Legiony Polskie we Włoszech

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 9 stycznia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 9 stycznia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1433 – Król Władysław Jagiełło nadał szlachcie przywilej krakowski, ponawiający postanowienia przywileju jedlneńskiego (z 1430 r.). Wszystkie ziemie wchodzące w skład Królestwa Polskiego, także ziemia ruska, miały zostać zrównane według jednego prawa. Szlachta otrzymywała ponadto nietykalność osobistą bez wyroku sądowego (neminem captivabimus nisi iure victum). Przywilej ten określany jest także jako jedlneńsko-krakowski.

1797 – Gen. Jan Henryk Dąbrowski podpisał umowę z rządem utworzonej przez Napoleona Republiki Lombardzkiej w sprawie powołania Legionów Polskich we Włoszech. 

1831 – Urodził się Agaton Giller, pisarz, publicysta, działacz niepodległościowy, jeden z najbardziej wpływowych członków Tymczasowego Rządu Narodowego, a następnie Rządu Narodowego podczas Powstania Styczniowego, w kwietniu i maju 1863 r. przewodniczący rządu. 

1907 – Urodził się Feliks Konarski, poeta, aktor, twórca i kierownik teatrów rewiowych, członek Armii Andersa, autor słów piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino”.

1928 – Powstała ogólnopolska organizacja Liga Ochrony Przyrody.

1942 – W katastrofie statku pasażerskiego na Morzu Śródziemnym (koło Balearów) zginął Jerzy Różycki, matematyk, jeden z najwybitniejszych kryptologów 1. połowy XX w., który wspólnie z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał szyfr niemieckiej „Enigmy”. 

1944 – Powstała Rada Jedności Narodowej, reprezentacja polityczna Polskiego Państwa Podziemnego.

1970 – Zmarł Mieczysław Grydzewski, polski dziennikarz i historyk pochodzenia żydowskiego, współzałożyciel czasopisma „Skamander” oraz założyciel „Wiadomości Literackich”, których kontynuacją podczas II wojny światowej były „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie”, a w latach 1946-1981 „Wiadomości” wydawane w Londynie na emigracji. Do 1966 r. Mieczysław Grydzewski był redaktorem naczelnym pisma.

1972 – Miała miejsce premiera 1. odcinka serialu „Podróż za jeden uśmiech” w reżyserii Stanisława Jędryki.

1992 – Na łamach „Nature” poinformowano o przełomowym dokonaniu Polaka, prof. Aleksandra Wolszczana, który jako pierwszy w historii zdołał potwierdzić, że poza Układem Słonecznym także znajdują się planety.

1997 – Zmarł Edward Osóbka-Morawski, polityk komunistyczny, marionetka w rękach Stalina, przewodniczący PKWN, premier Rządu Tymczasowego oraz Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej (1944-1947).

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 stycznia 2025
Fot. Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów / obraz Juliusza Kossaka.