Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 1 marca?

Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 1 marca?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 1 marca?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 1 marca? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 1 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1456 – Urodził się Władysław II Jagiellończyk, król Czech oraz Węgier i Chorwacji, syn króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Kazimierza IV Jagiellończyka, brat królów: Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka i Zygmunta I Starego.

1809 lub 1810 – Prawdopodobnie tego dnia urodził się Fryderyk Chopin. Według danych pochodzących z metryki chrztu był to 22 lutego, jednak sam artysta twierdził, że urodził się właśnie 1 marca. Współcześnie badacze nie mają pewności również co do daty rocznej narodzin Chopina. Pojawiają się argumenty za tym, że urodził się on nie w 1810 a w 1809 roku.

1877 – Zmarł Antoni Patek, polski zegarmistrz, działacz emigracyjny, pionier produkcji zegarków na skalę przemysłową, współzałożyciel szwajcarskiej firmy Patek Philippe, od 1839 r. tworzącej jedne z najbardziej ekskluzywnych i cenionych zegarków na świecie.

1916 – Urodziła się Krystyna Feldman, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek XX w.

1938 – Zmarł Władysław Grabski, ekonomista i polityk, kilkukrotny minister skarbu oraz premier RP, główny autor reformy walutowej, która wprowadziła do obiegu nowego złotego polskiego.

1951 – Na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej dokonano egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Strzałem w tył głowy zamordowano: prezesa WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjra Adama Lazarowicza, mjr. Mieczysława Kawalca, kpt. Franciszka Błażeja, kpt. Józefa Rzepkę, por. Karola Chmiela i por. Józefa Batorego. W rocznicę tej zbrodni od 2011 r. obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

1982 – Odbyła się premiera filmu „Vabank” w reżyserii Juliusza Machulskiego.

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 marca 2025