Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 11 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 11 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 11 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 11 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1507 – Zmarł Jan z Głogowa, matematyk, filozof, astronom, autor traktatów filozoficznych i naukowych, wykładowca Uniwersytetu Krakowskiego, nauczyciel m.in. Mikołaja Kopernika.
1650 – Zmarł Kartezjusz, właśc. René Descartes, francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII w., uznawany za ojca filozofii nowożytnej, autor m.in. „Rozprawy o metodzie”, „Geometrii”, „Zasad filozofii” czy „Namiętności duszy”.
1938 – Zmarł Kazimierz Twardowski, filozof, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, w latach 1914–1917 rektor tej uczelni, jeden z najwybitniejszych wykładowców akademickich w dziedzinie filozofii w Europie, ojciec lwowsko-warszawskiej szkoły filozofii, inicjator powołania Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.
1945 – Zakończyła się konferencja jałtańska, w trakcie której tzw. Wielka Trójka, tj. Franklin D. Roosevelt, Winston Churchill i Józef Stalin, porozumieli się w sprawie warunków współpracy na rzecz pokonania III Rzeszy i Japonii w II wojnie światowej oraz nakreślili ramy systemu międzynarodowego, który miał nastać po wojnie. Jednym ze skutków konferencji w Jałcie było włączenie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, do strefy wpływów Związku Sowieckiego.
1946 – Przy 2. Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa powstał Instytut Literacki pod kierownictwem Jerzego Giedroycia. Początkowo działał w Rzymie jako Instytut Wydawniczy Casa Editrice „Lettere”. W 1947 r. jego działalność przeniesiono do Francji. Instytut wydawał m.in. słynny miesięcznik „Kultura”, a także „Zeszyty Historyczne” czy serię Biblioteka „Kultury”.
1972 – Wojciech Fortuna w wieku zaledwie 19 lat wygrał konkurs skoków narciarskich na dużej skoczni w Sapporo, dzięki czemu został pierwszym w historii reprezentantem Polski, który zdobył złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich.
1981 – Wojciech Jaruzelski został premierem PRL.
2004 – Zmarł Ryszard Kukliński ps. Jack Strong, pułkownik LWP, zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, agent CIA, pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady Wojska Polskiego. W latach 1971-81 przekazywał Amerykanom dokumenty dotyczące sowieckich planów inwazji na Europę Zachodnią.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka