Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 13 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 13 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 13 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 13 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1457 – Urodziła się Maria Burgundzka, jedyna córka Karola Zuchwałego, spadkobierczyni potężnego i bogatego państwa burgundzkiego, obejmującego tereny m.in. Holandii, Belgii, Luksemburga, północnej i wschodniej Francji, zachodnich Niemiec oraz części północno-zachodniej Szwajcarii. Po śmierci ojca (1477 r.) postanowiła związać przyszłość swych włości z Habsburgami. Odrzuciła starania francuskiego króla Ludwika XI, który oferował jej ślub ze swym synem, po czym wyszła za mąż za Maksymiliana Habsburga, późniejszego cesarza niemieckiego. Małżeństwo Marii i Maksymiliana było jednym z fundamentów habsburskiej potęgi i w poważnym stopniu wpłynęło na dalsze losy Europy Zachodniej. Rywalizacja o ziemie państwa burgundzkiego między Francją a Habsburgami stanowiła jeden z głównych powodów konfliktu między tymi stronami, będącego podstawowym determinantem rozwoju polityki międzynarodowej na zachodzie i południu Europy w wieku XVI (tzw. rywalizacja francusko-habsburska lub konflikt o hegemonię na Zachodzie Europy).
1511 – Albrecht Hohenzollern został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Pozostał nim do 1525 r., kiedy doprowadziwszy do sekularyzacji państwa zakonnego i przekształcenia go w Prusy Książęce, złożył hołd lenny królowi Polski oraz wielkiemu księciu litewskiemu Zygmuntowi I Staremu (hołd pruski). Tym samym Albrecht zapisał się w historii jako ostatni wielki mistrz krzyżacki, a zarazem pierwszy książę w Prusach.
1575 – Henryk Walezy po ucieczce z Rzeczpospolitej i powrocie do kraju został koronowany na króla Francji (jako Henryk III).
1895 – Bracia Lumière otrzymali patent na kinematograf. Jako pierwszy dokonał tego jednak Léon Bouly w 1892 r.
1965 – Zmarł Aleksander Polus, pięściarz, pierwszy Polak, który sięgnął po tytuł mistrza Europy w boksie (1937 r., Mediolan, waga piórkowa), trzykrotny mistrz Polski.
1969 – Zmarł Kazimierz Wierzyński, poeta, pisarz, publicysta, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”, uczestnik I wojny światowej oraz wojny polsko-sowieckiej (1919-1921), złoty medalista Olimpijskiego Konkursu Sztuki i Literatury (Amsterdam, 1928 r.), w latach 1926-1931 redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”. Po II wojnie światowej pozostał na emigracji. Współpracował z londyńskimi „Wiadomościami” oraz Radiem Wolna Europa.
1980 – Zmarł Marian Rejewski, matematyk i kryptolog, który wspólnie z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim złamał szyfr niemieckiej „Enigmy”.
1984 – Pierwszym sekretarzem KC KPZR został Konstantin Czernienko.
2012 – Wyniesiono na orbitę PW-Sat, pierwszego polskiego satelita.
2014 – Zmarł Zbigniew Romaszewski, fizyk, polityk, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL-u, członek Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, kierownik Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”, współorganizator podziemnego Radia „Solidarność” oraz tajną Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze w stanie wojennym, senator RP w latach 1989-2011.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka