Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 15 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 15 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 15 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 15 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
438 – Komisja powołana przez cesarza Teodozjusza II opracowała Kodeks Teodozjański – zbiór praw obejmujący konstytucje cesarskie wydane od Konstantyna Wielkiego do Teodozjusza. Kodeks składa się z 16 ksiąg i obejmuje ok. 3000 konstytucji. W epoce średniowiecza, obok Kodeksu Justyniana, był najważniejszym źródłem wiedzy na temat prawa rzymskiego – publicznego, prywatnego i kościelnego.
1386 – Wielki książę litewski Jogaila (Jogaiła) przyjął chrzest w katedrze wawelskiej i obrał imię Władysław. Trzy dni później zawarł sakrament małżeństwa z Jadwigą Andegaweńską, królem Polski, po czym 4 marca sam został koronowany jako Władysław II Jagiełło.
1564 – Urodził się Galileusz, włoski filozof, fizyk, matematyk, astronom i wynalazca, pionier nowożytnej fizyki i astronomii, jeden z najwybitniejszych uczonych w dziejach. Propagator metody naukowej opartej na rozumowaniu, będącym wynikiem obserwacji i eksperymentów. Jego odkrycia astronomiczne, obok dokonań Kopernika, miały najbardziej doniosłe znaczenie dla ówczesnego rozwoju wiedzy w tym obszarze. Jako pierwszy zaobserwował i opisał zjawisko bezwładności – jeden z fundamentów współczesnej fizyki. Był również jedną z pierwszych osób używających teleskopu do obserwacji gwiazd oraz dokonał kluczowych usprawnień wpływających na przydatność tego wynalazku. Pod koniec XVI w. udoskonalił działanie kompasu, a w latach 1606-07 skonstruował termometr. Pracował również nad rozwojem mikroskopu.
1763 – Prusy, Austria i Saksonia podpisały traktat pokojowy w Hubertusburgu, kończący trzecią wojnę śląską, a zarazem wojnę siedmioletnią, czyli konflikt o wymiarze globalnym, którego częścią były zmagania Austrii i Prus o Śląsk. Na mocy porozumienia Prusy Fryderyka II Hohenzollerna otrzymały prawo do panowania nad większością Śląska, a Austria cesarzowej Marii Teresy zachowała Śląsk Cieszyński i Opawski.
1910 – Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna i pedagog zaangażowana w pomoc Żydom podczas II wojny światowej, kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj (Żegoty), sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego, dama Orderu Orła Białego odznaczona również medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Jej działalność podczas niemieckiej okupacji pozwoliła ocalić życie co najmniej setkom żydowskich dzieci, które dzięki jej pomocy wywieziono z warszawskiego getta i ukryto w polskich klasztorach, sierocińcach lub rodzinach.
1918 – W nocy z 15 na 16 lutego żołnierze II Brygady Legionów Polskich pod dowództwem gen. Józefa Hallera przedarli się przez austriacko-rosyjską linię frontu pod Rarańczą. Oznaczało to wypowiedzenie posłuszeństwa armii austro-węgierskiej, u boku której Brygada dotąd walczyła w I wojnie światowej. Powodem takiej decyzji była ugoda państw centralnych (w tym Austro-Węgier) z rządem kształtującej się Ukraińskiej Republiki Ludowej, na mocy której stronie ukraińskiej obiecano Chełmszczyznę oraz część Podlasia. Ponadto część Galicji z Lwowem i Przemyślem miała zostać wydzielona jako autonomiczny region w ramach Austro-Węgier, a nie część potencjalnie odtworzonego państwa polskiego. Polscy legioniści uznali to za zdradę, po czym postanowili dołączyć do formacji walczących o niepodległość Polski u boku Ententy.
1941 – W nocy z 15 na 16 lutego miał miejsce pierwszy zrzut cichociemnych na terytorium okupowanej Polski. Rtm. Józef Zabielski „Żbik”, kpt. Stanisław Krzymowski „Kostka” i kurier Czesław Raczkowski „Włodek” wylądowali w okolicach wsi Dębowiec (Śląsk Cieszyńskich). Mimo błędu nawigatora, który powinien był dokonać zrzutu ok. 138 km dalej, pierwsi cichociemni przedostali się do Generalnego Gubernatorstwa.
1941 – W Wielkiej Brytanii sformowano Dywizjon 316 „Warszawski”.
1951 – Komunistyczne władze Polski podpisały z ZSRS umowę o zmianie granic, na mocy której Sowieci otrzymali bogatą w złoża węgla kamiennego część Lubelszczyzny (480 km. kw. na południowy wschód od Chełmu i Zamościa), przekazując w zamian Polsce proporcjonalnie dużą część ówczesnego obwodu drohobyckiego (dziś część woj. podkarpackiego m.in. z miastem Ustrzyki Dolne), przy czym tamtejsze złoża ropy naftowej były już wyeksploatowane.
1991 – Prezydenci Polski (Lech Wałęsa) i Czechosłowacji (Václav Havel) oraz premier Węgier (József Antall) podpisali w Wyszehradzie wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy, dając początek Grupie Wyszehradzkiej.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka