Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 18 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 18 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 18 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 18 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1386 – W katedrze wawelskiej odbył się ślub Jadwigi Andegaweńskiej, króla Polski, z Władysławem Jagiełłą, wielkim księciem litewskim. Małżeństwo przypieczętowało sojusz Polski i Litwy, które były odtąd złączone unią personalną. Zapoczątkowało tym samym nowy rozdział w dziejach obu państw, które z krótkimi przerwami pozostały związane aż do schyłku XVIII w., współtworząc od 1569 r. Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
1404 – Urodził się Leon Battista Alberti, włoski malarz, poeta, muzyk, filozof, kartograf i architekt, jeden z czołowych przedstawicieli włoskiego renesansu w architekturze. Był nie tylko praktykiem, ale również uczonym. Stworzył m.in. słynny traktat „De re aedificatoria libri decem” (Dziesięć ksiąg o sprawach budownictwa). Był ponadto teoretykiem sztuki malarskiej oraz parał się kryptologią. Jednym z najsłynniejszych dzieł Albertiego jest fasada kościoła Santa Maria Novella we Florencji.
1546 – Zmarł Marcin Luter, niemiecki duchowny, teolog, inicjator reformacji protestanckiej, twórca luteranizmu.
1564 – Zmarł Michał Anioł (właśc. Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni), włoski rzeźbiarz, malarz, architekt, poeta, jeden z najważniejszych przedstawicieli sztuki renesansowej oraz najwybitniejszych artystów w dziejach. Pośród arcydzieł Michała Anioła znajdują się m.in. freski w Kaplicy Sykstyńskiej, „Pieta watykańska”, „Dawid”, nagrobek papieża Juliusza II, „Bachus”, „Madonna z Brugii” i wiele innych. Artysta opracował również projekt kopuły Bazyliki św. Piotra.
1745 – Urodził się Alessandro Volta, włoski fizyk doświadczalny, fizjolog, konstruktor. Na jego cześć jednostkę napięcia elektrycznego nazwano woltem (volt).
1846 – Rozpoczęła się rabacja galicyjska, inspirowane przez władze austriackie powstanie chłopskie skierowane przeciw szlachcie. Symbolem rabacji stał się Jakub Szela, jeden z przywódców chłopskich formacji.
1895 – Urodził się Aleksander Krzyżanowski ps. „Wilk”, pułkownik artylerii Wojska Polskiego, żołnierz konspiracji niepodległościowej w trakcie II wojny światowej (najpierw w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej), komendant okręgu wileńskiego AK. W 1944 r. aresztowany przez NKWD i więziony w Związku Sowieckim. Po powrocie do Polski aresztowany przez bezpiekę i osadzony w więzieniu, gdzie zmarł w 1951 r.
1966 – Zmarł Stanisław „Cat” Mackiewicz, publicysta, pisarz, polityk, premier RP na uchodźstwie (1954-1955), jeden z czołowych konserwatywnych intelektualistów doby dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, redaktor naczelny dziennika „Słowo” (później również jego właściciel). Za życia Stanisława Mackiewicza ukazało się kilkanaście książek jego autorstwa. Zbiory artykułów „Cata” wydawano również po śmierci publicysty.
2009 – Podczas zgrupowania reprezentacji Polski w Portugalii zmarła Kamila Skolimowska, lekkoatletka, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem z 2000 r. (IO w Sydney), dwukrotna medalistka mistrzostw Europy (srebro w 2002 r. w Monachium oraz brąz w 2006 r. w Göteborgu), od 2004 r. także policjantka w stopniu sierżanta. Powodem śmierci Kamili Skolimowskiej była nierozpoznana zakrzepica, która doprowadziła do zatoru tętnicy płucnej.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka