Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 2 marca?

Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 2 marca?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 2 marca?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 2 marca? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 2 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1333 – Zmarł Władysław Łokietek, król Polski w latach 1320-1333. Jego koronacja w katedrze wawelskiej (pierwsza w historii kraju) zakończyła okres rozbicia dzielnicowego. Był ojcem Kazimierza III Wielkiego. 

1810 – Urodził się Leon XIII, właśc. Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci, włoski duchowny katolicki, papież w latach 1878-1903. Zapisał się w historii jako jeden z głównych twórców nowoczesnej nauki społecznej Kościoła katolickiego, czego wyrazem jest m.in. encyklika Rerum novarum. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych papieży w dziejach.

1855 – Zmarł Mikołaj I Romanow, car Rosji w latach 1825-1855, król Polski zdetronizowany w trakcie Powstania Listopadowego (25 stycznia 1831 r.).

1864 – Celem pacyfikacji Powstania Styczniowego car Aleksander II wydał ukaz wprowadzający uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim. Chłopom przyznano prawo własności do gospodarstw oraz gruntów znajdujących się w ich dzierżawie. Obciążono ich jednocześnie nowym podatkiem gruntowym. Manifest Tymczasowego Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 r., ogłaszający wybuch powstania, także gwarantował chłopom uwłaszczenie, a ponadto prawa obywatelskie. Do wdrożenia tych założeń w życie, niezbędne było jednak odzyskanie niepodległości. Ukaz carski z 2 marca 1864 r. od razu zyskiwał moc prawną i mógł być realizowany w praktyce. Uniemożliwiło to rządowi powstańczemu skuteczne pozyskiwanie chłopów do walki z Rosją, co było trudne jeszcze przed ogłoszeniem ukazu cara Aleksandra II. 

1889 – Zmarł Ludwik Waryński, jeden z ojców polskiego ruchu socjalistycznego, twórca Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat (I Proletariat), pierwszej polskiej partii socjalistycznej (1882 r.).

1899 – Zmarł Ernest Malinowski, polski inżynier, czołowy budowniczy kolei w XIX w., projektant Centralnej Kolei Transandyjskiej (Peru), do dziś będącej jedną z najwyżej położonych linii kolejowych na świecie.

1921 – Urodził się Kazimierz Górski, trener i piłkarz, selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej (lata 1966-1976, samodzielnie od 1970 r.)

1980 – Zmarł Jarosław Iwaszkiewicz, pisarz, poeta, tłumacz i polityk, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”. Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1988 r. został wraz z żoną uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Po wojnie pełnił rolę prezesa Związku Literatów Polskich (1959-1980) oraz posła na Sejm (1952-1980). Był autorem licznych powieści, opowiadań i nowel, jak również także dramatów i wierszy. Do najsłynniejszych utworów Jarosława Iwaszkiewicza należą m.in. „Panny z Wilka”, „Brzezina”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Sława i chwała”, „Kochankowie z Marony”, „Tatarak”, „Zmowa mężczyzn”, „Lato w Nohant” czy „Ikar”.

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2025
Fot. Portret Ernesta Malinowskiego, autor nieznany, domena publiczna.