Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 20 lutego?

Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 20 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 20 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 20 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 20 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1530 – Odbyła się koronacja niespełna 10-letniego Zygmunta II Augusta na króla Polski. Był to pierwszy i jedyny raz w historii kraju, kiedy koronacji królewskiej dokonano za życia panującego monarchy (vivente rege). Młody władca współrządził z ojcem – Zygmuntem I Starym – do jego śmierci w 1548 r. Następnie do 1572 r. rządził samodzielnie. Był ostatnim męskim przedstawicielem dynastii Jagiellonów na tronie polskim i litewskim.

1809 – Zwycięstwem wojsk napoleońskich zakończyło się drugie oblężenie Saragossy.

1878 – Kardynał Gioacchino Pecci został wybrany na papieża i przyjął imię Leon XIII. Na Tronie Piotrowym zasiadał do 1903 r. Zapisał się w historii jako jeden z głównych twórców nowoczesnej nauki społecznej Kościoła katolickiego, czego wyrazem jest m.in. encyklika Rerum novarum. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych papieży w dziejach.

1894 – Urodził się Jarosław Iwaszkiewicz, pisarz, poeta, tłumacz i polityk, współtwórca grupy poetyckiej „Skamander”. Był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1988 r. został wraz z żoną uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Po wojnie pełnił rolę prezesa Związku Literatów Polskich (1959-1980) oraz posła na Sejm (1952-1980). Był autorem licznych powieści, opowiadań i nowel, jak również także dramatów i wierszy. Do najsłynniejszych utworów Jarosława Iwaszkiewicza należą m.in. „Panny z Wilka”, „Brzezina”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Sława i chwała”, „Kochankowie z Marony”, „Tatarak”, „Zmowa mężczyzn”, „Lato w Nohant” czy „Ikar”.

1894 – Urodził się Mieczysław Boruta-Spiechowicz, generał bryg. Wojska Polskiego, żołnierz Legionów Polskich podczas I wojny światowej, jeden z dowódców polskich oddziałów podczas wojny polsko-sowieckiej (1919-1921), w latach 1941-1942 dowódca 5 Dywizji Piechoty Armii Polskiej w ZSRR, następnie dowódca wojsk ewakuowanych do Iranu, a od 1943 r. dowódca I Korpusu Polskiego (Pancerno-Motorowego) w Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej wrócił do Polski. W 1977 r. był jednym z założycieli Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). 

1919 – Sejm Ustawodawczy uchwalił tzw. Mała konstytucję, która określała tymczasowe zasady ustrojowe obowiązujące w państwie polskim do czasu powstania pełnoprawnej ustawy zasadniczej. Obowiązywała do 1921 r., kiedy weszła w życie Konstytucja marcowa.

1919 – Sejm Ustawodawczy przyjął uchwałę „w sprawie powierzenia Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa„.

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 lutego 2025
Fot. Francesco De Federicis, portret papieża Leona XIII, domena publiczna.