Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 21 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 21 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 21 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 21 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1440 – Podczas zjazdu przedstawicieli ziem i miast pruskich w Elblągu podjęto decyzję o powołaniu Związku Pruskiego, organizacji antykrzyżackiej, której celem było wywalczenie praw i przywilejów dla szlachty i mieszczaństwa pruskiego. Członkami Związku były m.in. Gdańsk, Toruń, Elbląg, Królewiec czy Chełmno. W 1454 r. Związek Pruski wypowiedział posłuszeństwo zakonowi krzyżackiemu i zwrócił się do króla Kazimierza IV Jagiellończyka o inkorporowanie Prus do Królestwa Polskiego. Doprowadziło to do wybuchu wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim wygranej przez Polskę i przyłączenia m.in. Pomorza Gdańskiego do Polski (1454-1466).
1513 – Zmarł papież Juliusz II (właśc. Giuliano della Rovere), jeden z najwybitniejszych polityków epoki renesansu oraz jeden z najbardziej wpływowych papieży epoki nowożytnej, wielki mecenas sztuki, twórca silnego, niezależnego i scentralizowanego Państwa Kościelnego, za pontyfikatu którego m.in. rozpoczęto budowę Bazyliki św. Piotra i otwarto Muzea Watykańskie. W historii znany jest jako „papież-wojownik”.
1574 – W katedrze wawelskiej odbyła się koronacja Henryka Walezego na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego. Monarcha był pierwszym władcą Rzeczpospolitej wyłonionym na drodze wolnej elekcji. Już w czerwcu tego samego roku opuścił jednak Kraków i udał się do Francji, by objąć tamtejszy tron po śmierci swego brata. Nigdy nie wrócił już do Rzeczpospolitej. W 1575 r. szlachta Polski i Litwy, niechcąca wyrazić zgody na to, by Henryk Walezy rządził krajem z Paryża, była zmuszona po raz kolejny dokonać wyboru króla. Ostatecznie nowym władcą został Stefan Batory.
1677 – Zmarł Baruch Spinoza, niderlandzki filozof o korzeniach portugalskich i żydowskich, jeden z czołowych myślicieli europejskich XVII w., za życia niedoceniony, po śmierci – poczynając od ery romantyzmu – jego filozofia stała się niezwykle wpływowa i kształtowała rozwój myśli europejskiej.
1820 – Urodził się Apollo Korzeniowski, pisarz, poeta, tłumacz, działacz niepodległościowy biorący udział w przygotowaniach Powstania Styczniowego, związany ze stronnictwem czerwonych. Aresztowany przez Rosjan i osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej w październiku 1861 r., na krótko przed wybuchem powstania. Ojciec Josepha Conrada (właśc. Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego).
1846 – Wybuchło powstanie krakowskie znane również jako rewolucja krakowska. Jego głównym liderem był Edward Dembowski. Powstańcy liczyli na wzniecenie ogólnonarodowego zrywu niepodległościowego we wszystkich trzech zaborach. W insurekcję planowano zaangażować chłopów, lecz zakończyło się to niepowodzeniem. Finalnie powstanie upadło 3 marca, kiedy wojska austriackie wkroczyły do Krakowa. Oznaczało to kres istnienia Rzeczpospolitej Krakowskiej powstałej mocą postanowień kongresu wiedeńskiego po wojnach napoleońskich (1815 r.).
1864 – Doszło do bitwy pod Opatowem w trakcie Powstania Styczniowego, będącej jednym z największych starć tamtej insurekcji. Powstańcy planowali zdobyć miasto Opatów, gdzie znajdował się garnizon i skład broni. Walki o miasto finalnie nie przyniosły sukcesu, jednak powstańcy zdołali się wyrwać z pierścienia otaczających ich wojsk rosyjskich.
1916 – Podczas I wojny światowej rozpoczęła się niemiecko-francuska bitwa o Verdun. Trwała niemal do końca roku (18 grudnia 1916). Była jedną z największych i najbardziej krwawych bitew Wielkiej Wojny. Przeszła do historii jako „piekło Verdun”. Straty po obu stronach wynosiły ok. 348 tys. osób w przypadku Francuzów i ok. 338 tys. osób w przypadku Niemców. Oznacza to, że miesięcznie przybywało ponad 60 tys. zabitych, rannych lub zaginionych. Bitwa zakończyła się taktycznym zwycięstwem Francji, która utrzymała Verdun i nie pozwoliła wojskom Cesarstwa Niemieckiego na przełamanie frontu. Skuteczna obrona była jednak niezwykle kosztowna i niemal odebrała Francuzom możliwości prowadzenia działań ofensywnych na dalszych etapach wojny.
1918 – Zmarł Juliusz Leo, polityk, prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najwybitniejszych prezydentów Krakowa urzędujący w latach 1904-1918. Od 1901 r. poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, a od 1911 r. poseł austriackiej Rady Państwa, gdzie w latach 1912-1915 pełnił rolę prezesa Koła Polskiego. Po wybuchu I wojny światowej współtwórca i pierwszy prezes Naczelnego Komitetu Narodowego – ponadpartyjnej organizacji zrzeszającej przedstawicieli wszystkich polskich środowisk politycznych zaboru austriackiego. Jeden z inicjatorów powołania Legionów Polskich.
1946 – Rada Ministrów podjęła uchwałę o powołaniu w Polsce Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (ORMO), paramilitarnej organizacji podporządkowanej MO, która brała udział w pacyfikacjach demokratycznych strajków i protestów w PRL.
1958 – Zmarł Henryk Arctowski, właśc. Henryk Artzt, geograf, geolog, oceanograf, podróżnik, pionier polarnictwa w Polsce, kierownik naukowy wyprawy antarktycznej statku „Belgika”, w trakcie której po raz pierwszy w historii dokonano zimowania na Antarktydzie (1897-1899). Organizator i kierownik Instytutu Geofizyki i Meteorologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
1975 – Odbyła się premiera filmu „Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
2005 – W swym mieszkaniu w Warszawie zamordowany został Zdzisław Beksiński, jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich malarzy 2. połowy XX w., także rzeźbiarz, rysownik, fotograf i grafik, z wykształcenia inżynier architekt.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka