Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 22 lutego?

Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 22 lutego? M.in. Urodził się Oskar Kolberg

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 22 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 22 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 22 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1512 – Zmarł Amerigo Vespucci, florencki kupiec, podróżnik, odkrywca, kartograf, nawigator, agent domu bankowego Medyceuszy, biorący udział w wyprawach przez Atlantyk. W przeciwieństwie do Krzysztofa Kolumba Amerigo Vespucci zakładał, że po drugiej stronie oceanu znajdują się nie Indie, ale zupełnie nowy, nieznany wcześniej w Europie ląd. Od jego imienia Nowy Świat nazwano Ameryką (w 1507 r. taką nomenklaturę zaproponował niemiecki kartograf Martin Waldseemüller).  

1732 – Urodził się George Washington, amerykański generał, polityk, pierwszy prezydent USA (1789-1797). Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych był wodzem naczelnym Armii Kontynentalnej. Uważany jest za jednego z głównych twórców amerykańskiej państwowości (jeden z ojców założycieli), męża stanu, a także jednego z najwybitniejszych polityków w historii USA.

1788 – Urodził się Arthur Schopenhauer, niemiecki filozof, najsłynniejszy przedstawiciel nurtu pesymistycznego w filozofii. Poglądy myśliciela (tzw. schopenhaueryzm) wywarły istotny wpływ na główne nurty ideowe epoki modernizmu. Z jego dorobku czerpali inni filozofowie, a także wybitni pisarze i artyści schyłku XIX i początków XX wieku. Do najsłynniejszych prac Schopenhauera należą: „Świat jako wola i przedstawienie”, „O religii”, „O wolności ludzkiej woli” oraz „Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów”.

1809 lub 1810 – Według danych pochodzących z metryki chrztu tego dnia urodził się Fryderyk Chopin. Sam artysta twierdził jednak, że urodził się 1 marca. Współcześni badacze nie mają pewności również co do daty rocznej narodzin Chopina. Pojawiają się argumenty za tym, że urodził się on nie w 1810 a w 1809 roku.

1814 – Urodził się Oskar Kolberg, wybitny polski etnograf, kompozytor, folklorysta, badacz kultury ludowej. Jego najważniejszym dziełem jest „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Opisał w nim kulturę polskiej wsi z podziałem na regiony odpowiadające ówczesnej geografii ziem polskich, co stanowi fundament dalszych badań w tym obszarze. Badania Kolberga w znaczący sposób przyczyniły się również do poznania i ocalenia ważnej części polskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

1848 – Wybuchła rewolucja lutowa we Francji, w wyniku której proklamowano II Republikę, przekształcając dotychczasowy ustrój monarchiczny (tzw. monarchia lipcowa) w system republikański. Wydarzenie to uchodzi za początek Wiosny Ludów w Europie. II Republika przetrwała do 1852 r., kiedy Ludwik Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu, ogłosił się cesarzem i proklamował II Cesarstwo Francuskie.

1944 – Urodził się Ryszard Bugaj, polityk, ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, uczestnik protestów studenckich przeciwko zdjęciu spektaklu „Dziady” (1968 r.), od 1980 r. członek „Solidarności”. Internowany w trakcie stanu wojennego. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Poseł na Sejm RP w latach 1989-1997, współzałożyciel i przewodniczący Rady Stowarzyszenia Solidarność Pracy, a także członek-założyciel i przewodniczący Unii Pracy (1992-1998). Niezależny publicysta piszący m.in. dla „Wszystko co Najważniejsze”.

1947 – Sejm Ustawodawczy Polski Ludowej przyjął ustawę o amnestii skierowaną do żołnierzy podziemia niepodległościowego. W rzeczywistości władzom komunistycznym chodziło o ujawnienie i rozbicie organizacji konspiracyjnych. Amnestia objęła łącznie ponad 76 tys. osób (ok. 53,5 tys. ujawnionych i ok. 23 tys. zwolnionych z więzień i aresztów). Wielu żołnierzy, którzy dobrowolnie zgłosili się do jednostek Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, zostało jednak uwięzionych lub skazanych na śmierć. Komuniści osiągnęli swój cel, bowiem od 1947 r. skierowane przeciw nim podziemie niepodległościowe przestało mieć charakter masowy. Większość organizacji po ujawnieniu przestała istnieć. W oddziałach partyzanckich pozostało ok. 1100-1800 żołnierzy. 

1978 – Józef Łuszczek zdobył złoty medal w biegu na 15 km i brązowy medal na dystansie 30 km podczas MŚ w narciarstwie klasycznym w Lahti. Tym samym został pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich.

1983 – Zmarł Mieczysław Jastrun, poeta, tłumacz, publicysta, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, sygnatariusz Listu 34 z 1964 r. (w sprawie w obronie wolności słowa), Memoriału 101 z 1976 (protest przeciwko zmianom w Konstytucji PRL) oraz Apelu 64 skierowanego do władz komunistycznych o podjęcie rozmów ze strajkującymi robotnikami (Sierpień 1980). Mąż powieściopisarki i poetki Mieczysławy Buczkówny-Jastrun.

1992 – Zmarł Tadeusz Łomnicki, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, ponadto reżyser i pedagog, założyciel oraz dyrektor warszawskiego Teatru na Woli (dziś Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego). Jego role teatralne i filmowe przeszły do historii. Jedną z najbardziej kultowych jest kreacja Michała Wołodyjowskiego w „Potopie” oraz „Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana.

2015 – Dramat „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego jako pierwsza w historii polska produkcja kinematograficzna.

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lutego 2025
Fot. Aleksander Regulski, portret Oskara Kolberga, domena publiczna.