Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 23 lutego?

Co wydarzyło się 23 lutego? Rocznice

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 23 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 23 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 23 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1443 – Urodził się Maciej Korwin, król Węgier i Chorwacji, jeden z najwybitniejszych władców panujących na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej w XV w. Prowadził ambitną politykę zagraniczną, rywalizując z Jagiellonami o pierwszeństwo w regionie. W polityce wewnętrznej okazał się zręcznym reformatorem – m.in. systemu monetarnego, wojska i administracji państwowej. Był również wszechstronnie wykształconym poliglotą, mecenasem sztuki i czołowym krzewicielem idei renesansowych na Węgrzech. Pozostawił po sobie wspaniałą bibliotekę (Bibliotheca Corviniana) – jeden z najznamienitszych księgozbiorów w Europie. Założył również Uniwersytet Istropolitana – pierwszą uczelnię wyższą na terytorium dzisiejszej Słowacji.

1744 – We Frankfurcie nad Menem urodził się Mayer Amschel von Rothschild, niemiecki bankier o żydowskich korzeniach, założyciel finansowej dynastii Rothschildów. W 2005 r. magazyn Forbes umieścił go w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych biznesmenów w dziejach, nadając jednocześnie miano „ojca finansów międzynarodowych”. Jego synowie byli twórcami domów bankowych Rothschildów w Austrii (Salomon), Anglii (Nathan), Neapolu (Kalmann) oraz we Francji (James).

1766 – Zmarł Stanisław Leszczyński, król Polski w latach 1704–1709 i 1733–1736, książę Lotaryngii i Baru w latach 1738–1766, ojciec Marii Leszczyńskiej, żony Ludwika XV i królowej Francji (1725-1768), pradziadek trzech królów Francji: Ludwika XVI, Ludwika XVIII i Karola X. 

1830 – Zmarł Jan Piotr Norblin, francuski malarz, grafik, rysownik, jeden z czołowych malarzy działających w Rzeczpospolitej w okresie stanisławowskim (od lat 70. XVIII w.).

1855 – Zmarł Carl Friedrich Gauss, niemiecki matematyk, fizyk, astronom i geodeta, profesor uniwersytetu w Getyndze, jeden z największych matematyków w historii, uznany za jednego z twórców
geometrii nieeuklidesowej, współtwórca geometrii różniczkowej.

1859 – Zmarł Zygmunt Krasiński, polski dramatopisarz i poeta epoki romantyzmu, uznawany za jednego z trzech wieszczów narodowych obok Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Do jego najsłynniejszych utworów należą m.in.: „Nie-boska komedia”, „Irydion”, „Przedświt”, „Agaj-Han”, „Psalmy przyszłości” oraz „Trzy myśli pozostałe po ś. p. Henryku Ligenzie”.

1884 – Urodził się Kazimierz Funk, wybitny polski biochemik, autor kilkuset publikacji naukowych, pionier w zakresie badania witamin. Jako pierwszy odkrył i wyodrębnił witaminę B1 (z otrąb ryżowych). W 1912 r. na łamach „Journal of State Medicine” sformułował koncepcję istnienia witamin (wprowadził do użytku również samo pojęcie: ang. „vitamin”, pol. „witamina”). Podczas I wojny światowej prowadził badania nad wykorzystaniem witamin do celów leczniczych. Przewidywał, że choroby takie jak szkorbut, krzywica czy pelagra mogą być wywołane właśnie niedoborem witamin. Zajmował się również leczeniem choroby nazwanej awitaminozą. W czasie dwudziestolecia międzywojennego pracował w Warszawie nad wyizolowaniem insuliny. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował na stałe do USA. Badał tam przyczyny występowania nowotworów.

1998 – Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i papież Jan Paweł II ratyfikowali konkordat między Polską a Stolicą Apostolską. Umowę zawarto już 28 lipca 1993 r. Składa się ona z 29 artykułów trwale regulujących wzajemne stosunki między stronami. Jej postanowienia oficjalnie weszły w życie 25 kwietnia 1998 r.

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2025
Fot. Jean-Baptiste van Loo, obraz przedstawiający Stanisława Leszczyńskiego i Katarzynę Opalińską, domena publiczna.