Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 24 lutego?

Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 24 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 24 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 24 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 24 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

303 – Cesarz rzymski Dioklecjan wydał edykt zakazujący praktykowania chrześcijaństwa, zapoczątkowując jedne z największych prześladowań chrześcijan w dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Zgodnie z wolą cesarza przystąpiono do burzenia świątyń, palenia ksiąg i rugowania wyznawców religii chrześcijańskiej z urzędów państwowych. Latem tego samego roku Dioklecjan wydał kolejny edykt nakazujący uwięzienie kapłanów chrześcijańskich, a jesienią ogłosił trzeci edykt, zgodnie z którym z więzień mogły być zwolnione osoby, które wyrzekły się chrześcijaństwa. Pozostałych czekały tortury. W 305 r. Dioklecjan abdykował. Jego następcy w latach 311 i 313 wydali edykty wprowadzające tolerancję religijną dla chrześcijan, formalnie kończąc ich prześladowania.

1463 – Urodził się Giovanni Pico della Mirandola, włoski filozof, teolog, matematyk, historyk, pisarz i retor, jeden z najwybitniejszych myślicieli dobry renesansu. Autor m.in. mowy „O godności człowieka”, uchodzącej za manifest humanizmu, czy traktatu o strukturze wszechświata („Heptaplus”). Twórca sentencji: „Każdy jest kowalem swojego losu” oraz pojęcia „homo faber”. Poliglota znający kilkanaście języków – w tym starogrecki, chaldejski i hebrajski, co także w jego czasach należało do rzadkości. Chcąc poświęcić życie wyłącznie zgłębianiu wiedzy, zrzekł się należnego mu księstwa Mirandoli. Zginął otruty zaledwie w wieku 31 lat.

1525 – Tego dnia, w rocznicę urodzin cesarza Karola V Habsburga (ur. 24 lutego 1500 r.), miała miejsce bitwa pod Pawią, jedno z najważniejszych starć militarnych stoczonych w ramach rywalizacji o hegemonię w Europie Zachodniej w XVI w. (wojny włoskie, 1494-1559). Wojska habsburskie zadały wówczas dotkliwą porażkę siłom francuskim króla Franciszka I. W bitwie poległ kwiat francuskiego rycerstwa, a sam władca dostał się do niewoli. Franciszek I został zmuszony do podpisania upokarzającego pokoju w Madrycie (1526 r.). Ogromny wzrost potęgi zwycięskiego Karola V pozwolił jednak królowi Francji w krótkim czasie zmontować koalicję antycesarską. Dalsze walki trwały do 1529 r., kiedy strony zawarły pokój w Cambrai. Karol V ponownie triumfował. Na mocy postanowień traktatu był już nie tylko władcą potężnego imperium Habsburgów (Hiszpania i jej zamorskie posiadłości, a także tereny dzisiejszej Belgii, Holandii, Luksemburga, Austrii i fragmenty kilku innych państw), ale również większości Półwyspu Apenińskiego. W 1530 r., w dniu swoich 30 urodzin oraz w rocznicę bitwy pod Pawią, Karol zmusił papieża Klemensa VII, by ten oficjalnie koronował go w Bolonii na cesarza rzymskiego. Władca osiągnął wówczas apogeum swej potęgi.

1582 – Papież Grzegorz XIII wydał bullę „Inter gravissimas” wprowadzającą kalendarz gregoriański w miejsce juliańskiego. Dokument stanowił, że po 4 października 1582 r. nastąpi od razu nie 5, ale 15 dzień miesiąca. Ominięcie 10 dni pozwoliło skorygować opóźnienie, które występowało w kalendarzu juliańskim względem roku zwrotnikowego. Pozwoliło tym samym skuteczniej wyznaczać datę Wielkanocy.

1885 – Urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), pisarz, malarz, fotograf, filozof, autor m.in. Szewców, jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów okresu dwudziestolecia międzywojennego.

1928 – Mocą rozporządzenia prezydenta RP Ignacego Mościckiego powołana została Biblioteka Narodowa w Warszawie.

1929 – Urodził się Zdzisław Beksiński, jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich malarzy 2. połowy XX w., także rzeźbiarz, rysownik, fotograf i grafik, z wykształcenia inżynier architekt.

1953 – W więzieniu mokotowskim został powieszony gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”, uprzednio skazany na śmierć po sfingowanym procesie. Oskarżono go o rzekome zwalczanie „lewicowych podziemnych grup niepodległościowych” oraz „obywateli narodowości żydowskiej na terenie województw: białostockiego, nowogródzkiego i lubelskiego”. W rzeczywistości powodem dokonania egzekucji na bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego była jego niezłomna postawa w trakcie śledztwa prowadzonego przez MBP. Mimo tortur, nie zgodził się na współpracę z komunistami. Podczas II wojny światowej August Emil Fieldorf walczył w kampanii wrześniowej, a w kolejnych latach – już w konspiracji – był dowódcą Kedywu, szefem sztabu organizacji „NIE” oraz zastępcą dowódcy AK gen. Leopolda Okulickiego. Służbę wojskową rozpoczął znacznie wcześniej – już w 1914 r., służąc w Legionach Polskich. Następnie brał udział w wojnie polsko-sowieckiej (1919-1921). W latach 1945-1953 poddano go represjom i inwigilacji. Po bezpodstawnym osądzeniu gen. „Nila” i skazaniu go na śmierć, jego rodzina wystąpiła z prośbą o prezydencki akt łaski do Bolesława Bieruta. Ten nie skorzystał jednak z przysługującej mu prerogatywy. Sąd Wojewódzki dla m. st. Warszawy wydał opinię, jakoby August Emil Fieldorf nie zasługiwał na łaskę. Dziś jego imię nosi m.in. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. 

2022 – Rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę. 

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 lutego 2025
Fot. Zdjęcie wykonane przez funkcjonariuszy MBP po aresztowaniu gen. „Nila” / Archiwum IPN, domena publiczna.